Pericol de explozie înlăturat de către un pompier al Detașamentului din Dorohoi, aflat în timpul liber

Când ești salvator prin vocație, nu poți să stai deoparte nici în timpul liber. Este și cazul sergentului major Nicușor Vasilică Apetrei din cadrul Detașamentului de Pompieri din Dorohoi, transmite Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență (IJSU) din Botoșani.

Joi dimineață, subofițerul a înlăturat pericolul de explozie la ieșirea din localitatea suceveană Zvoriștea. Nicușor a ieșit din tură și se îndrepta spre casă, la Suceava, când a observat pe partea dreaptă a drumului un autoturism care ardea pe jumătate.

 

„Fără să stea pe gânduri, colegul nostru a oprit și a cerut un stingător. Și pentru că proprietarul mașinii i-a spus că aceasta era alimentată cu gaz, subofițerul a luat măsuri de îndepărtare a tuturor autoturismelor care erau oprite în zonă, dar și a oamenilor”, relatează ofițerul Dorina Lupu, purtătorul de cuvânt al IJSU Botoșani,

În același timp, a ajuns la fața locului și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență din localitate, cu o autospecială cu apă și spumă. Folosind o țeavă de stingere de la autospeciala SVSU, sg.maj. Nicușor Vasilică Apetrei a stins incendiul înainte de sosirea colegilor de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Bucovina” al Județului Suceava, impierdicând flăcările să ajungă la butelia de gaz din portbagajul mașinii.

„Dacă nu ar fi intervenit, consecințele acestui eveniment puteau fi tragice. Sg. maj. Nicușor Vasilică Apetrei practică această meserie de mai puțin de un an, dar a învățat cel  mai de preț lucru, să fie prezent la datorie chiar și în timpul șliber, dacă situația o impune. A dovedit că este un adevărat salvator de vieți, un om care a transformat profesia în vocație, care demonstrează cetățenilor că pompierii sunt alături de ei nu numai atunci când își desfășoară misiunile specifice serviciului, ci și în afara acestui, cu aceeași abnegație, curaj și devotament, motiv pentru care îl asigurăm de întreaga noastră prețuire și respect!”, mai transmite Dorina Lupu.




 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...