Vineri, 26 iulie 2026, o nouă promoție de agenți ai Poliției de Frontieră Române a făcut pasul spre începutul unei cariere dedicate onoarei, responsabilității și serviciului în slujba cetățeanului.
La Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră „Avram Iancu” Oradea s-a derulat, în emoțiile unanime ale participanților, festivitatea de absolvire, avansarea la primul grad profesional și depunerea jurământului de credință, momente ce au marcat finalul unei perioade de pregătire intensă și începutul unei misiuni asumate cu profesionalism, integritate și devotament.
Tot astăzi, o întreagă comunitate din Pomârla, județul Botoșani, a privit cu mândrie către Cosmina, tânăra de 22 de ani care a finalizat studiile ca șefă de promoție la Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră „Avram Iancu” Oradea.
”Mândri de tine, Cosmina! Comuna Pomârla o felicită pe Mititelu Cosmina pentru performanța excepțională de a absolvi Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră „Avram Iancu” Oradea ca șefă de promoție. Este o realizare care onorează atât familia, cât și întreaga comunitate. Îți dorim o carieră de succes, multe împliniri și puterea de a-ți servi țara cu profesionalism și onoare. Felicitări și mult succes!”, este mesajul unei întregi comunități, cea de unde Cosmina a plecat în lume spre a-și îndeplini visul cel mare.
”Felicitări tuturor absolvenților Promoției „26 iunie 2026”! Vă dorim mult succes în îndeplinirea misiunilor și să purtați uniforma Poliției de Frontieră Române cu onoare și demnitate!”, îi transmit astăzi viitorii colegi din Poliția de Frontieră.

