Se schimbă vârsta de pensionare pentru femei!

Legea pensiilor a fost din nou modificată, iar cea mai importantă schimbare este legată de vârsta de pensionare pentru femei.

Femeile care au realizat stagiul minim de cotizare, au născut trei copii, și i-au crescut până la vârsta de 16 ani, vor beneficia de o reducere cu 6 ani a vârstei de pensionare.

Vor ieși astfel la pensie la vârsta de 57 de ani, în loc de 63 de ani.

În plus, femeile care au mai mult de trei copii vor beneficia suplimentar de câte un an în minus la vârsta de pensionare.

 

Astfel, spre exemplu, o femeie cu 4 copii va beneficia de reducerea vârstei de pensionare cu 7 ani.

De asemenea, se schimbă vârsta de pensionare și pentru anumite categorii profesionale, respectiv pentru medici.

Personalul medico-sanitar care a efectuat gărzi s-ar putea pensiona mai devreme, la cerere, fără a fi penalizați la cuantumul pensiei încasate.

Iniţiatorii acestui proiect de lege susțin că în 41 de ani de activitate, medicii efectuează, de fapt, 47 de ani vechime, din cauza gărzilor pe care le realizează.

Astfel, odată cu înaintarea în vârstă, calitatea actului medical se poate pierde.

Proiectul de lege le permite celor care solicită pensionarea să profeseze în continuare în spitale și clinici private.

Lucrul în unitățile de stat le va fi însă, interzis.

Propunerea se află în dezbatere la camera Senatului.

În prezent, în România, vârsta standard de pensionare este de 63 de ani pentru femei și 65 de ani pentru bărbaţi, și un stagiu minim de cotizare de 15 ani.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...