Doi botoșăneni care au aruncat gunoiul pe o platformă de colectare de pe strada Ion Pillat, dar nu în containere, au fost amendaÈ›i de poliÈ›iÈ™tii locali. Primarul Cosmin Andrei face apel la simÈ›ul civic È™i responsabilitatea cetățenilor în ceea ce priveÈ™te gestionarea deÈ™eurilor È™i salubritatea mediului.
„Apreciem botoșănenii care contribuie la bunăstarea oraÈ™ului nostru, care îÈ™i respectă vecinii È™i mai ales pe ei înÈ™iÈ™i! În egală măsură, taxăm botoșănenii care au lipsit de la orele de educaÈ›ie civică! Ne străduim în permanență ca, prin serviciile colegilor noÈ™tri de la Urban Serv, să păstrăm oraÈ™ul curat!
Dar uneori, aceste eforturi nu sunt de ajuns pentru că unii contribuabili nu au învățat cum să se comporte în societate! Prin acest act al lor au dovedit nu doar că nu au respect față de munca celor de la Urban Serv, ci È™i față de noi toÈ›i, locuitorii oraÈ™ului! Pentru a avea un oraÈ™ frumos È™i curat, aÈ™a cum toÈ›i ne dorim, trebuie să înÈ›elegem că fiecare are datoria să contribuie la bunăstarea comunității. Chiar È™i un simplu gest de bun simÈ› e de ajuns!”, a scris pe Facebook Cosmin Andrei.






