Nu moldovenii sunt fruntea, dar nici nu se-ncurcă: Locul doi la băutură!

Mitul că moldovenii ar fi cei mai mari consumatori de alcool din țară a fost spulberat de datele statistice oficiale, din care reiese că în Oltenia se bea cel mai mult, iar în Banat – cel mai puțin.

De asemenea, se confirmă că la oraş se bea mai puţin şi mai scump, în timp ce la țară se bea mai mult și mai ieftin.

Potrivit statisticilor, consumul mediu de băuturi alcoolice – vin, bere, ţuică şi rachiuri naturale – este de 2,27 litri lunar de persoană. Desigur, pare puţin faţă de percepţia generală privind consumul de alcool în România, dar să nu uităm că în statistici sunt luaţi în calcul şi cei care nu consumă deloc alcool – copii, persoane care din convingere personală nu beau şi alţi non-consumatori.

 

Datele privind consumul pe regiuni arată că în Oltenia se consumă 3,8 litri lunar de persoană – maximul la nivel naţional. Urmează regiunile Nord-Est – Moldova, cu 2,9 litri/lună/persoană, şi Sud – Muntenia, cu 2,25 litri/lună/persoană.

La polul opus se regăsesc minimele naţionale, înregistrate în regiunile Vest – Banat, cu 1,4 litri/lună/persoană, Bucureşti-Ilfov – 1,7 litri/lună/persoană şi Nord-Vest, cu 1,8 litri/lună/persoană.

La vin, maximele de consum sunt întâlnite în Oltenia şi Moldova (1,9 și, respectiv, 1,5 litri/lună/persoană), iar minimele în Bucureşti/Ilfov, Centru şi Muntenia (0,4-0,5 litri/lună/persoană).

În cazul berii, maximele sunt întâlnite în Oltenia şi Bucureşti-Ilfov (1,3 și, respectiv, 1,2 litri/lună/persoană), iar minimele în Nord-Vest şi Muntenia (1 și, respectiv, 1,1 litri/lună/persoană).

La ţuică şi rachiuri naturale, maximele sunt întâlnite în Oltenia şi Muntenia (0,5 și, respectiv, 0,3 litri/lună/persoană), iar minimele în Bucureşti/Ilfov, Centru şi Sud-Est (0,05-0,1 litri/lună/persoană).

Moldova şi Oltenia: mai puţin suc decât alcool!

Potrivit studiului, în Moldova se consumă 2,9 litri/lună de alcool de persoană şi doar 2,7 litri/lună de apă minerală şi alte băuturi nealcoolice de persoană.

Similar, în Oltenia, consumul de alcool este de 3,8 litri/lună/persoană, în timp ce la apă şi băuturi nealcoolice consumul este de doar 3,5 litri/lună/persoană.

În schimb, în Bucureşti/Ilfov, consumul de băuturi nealcoolice este de 9,5 litri/lună/persoană (maxima la nivel naţional), faţă de doar 1,7 litri/lună/persoană la alcool.

Statistica relevă şi consumul de alcool pe gospodării în funcţie de vârsta capului de familie. Minimul este consemnat la vârste de până la 24 de ani (2 litri/lună/persoană), iar maximul – între 50 şi 64 de ani (2,5 litri/lună/persoană), potrivit tvtotal.

A

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un secol de viață pentru Bunica Eugenia: A fost sărbătorită de toată comunitatea!

astăzi, 09:06

Momente emoționante în comuna Suharău, unde bunica Eugenia Căldăruș a sărbătorit împlinirea venerabilei vârste de 100 de ani. O viață întreagă dedicată muncii, fa...

Parchetul European face o anchetă în România, după o fraudă legată de proiecte Erasmus!

astăzi, 08:44

Președintele și vicepreședintele unei asociații din România sunt vizați de o anchetă derulată de Parchetul European, fiind acuzați că au folosit documente falsificate pentru a deturna b...

Botoșănean depistat sub influența alcoolului la volanul unui vehicul neînmatriculat, sustras de la fosta parteneră

astăzi, 08:28

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi au identificat, pe drumul județean DJ 291C, din comuna Pomârla, un ansamblu format din tractor și remorcă,  condus de un bărbat de...