Muncitorii care săpau la o fundație din zona Carisma au dat peste mai multe oseminte umane

Angajaţii unei societăţi de construcţii, care efectuau săpături pentru fundaţia unei clădiri ce ar urma să fie ridicată lângă fostul complex comercial Carisma, au avut ieri seară parte de o descoperire şocantă.

La câţiva metri adâncime, aceştia au dat peste mai multe oseminte ce păreau a fi de om. Speriaţi, mai ales după ultimele evenimente din ţară, oamenii au sistat lucrările şi au sunat la 112.

La faţa locului a ajuns un echipaj de Poliţie, iar după primele indicii părea că, într-adevăr, oasele erau de om, însă păreau a fi foarte vechi.

 

Oamenii legii au declanşat o anchetă, iar oasele au fost trimise la Institutul de Medicină Legală (I.M.L.) Iaşi pentru a se stabili cu exactitate originea acestora, perioada când a avut loc decesul şi modul în care s-a produs.

Conform procedurii s-a întocmit dosar penal „in rem” de ucidere din culpă, iar osemintele respective au fost ridicate şi trimise către IML Iaşi în vederea expertizării”, a precizat inspectorul Maria Carp, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Botoşani.

Potrivit vecinilor din zonă, se pare că, în urmă cu mai multe decenii, în acea parte a oraşului ar fi fost un cimitir evreiesc, aceasta putând fi una din explicaţiile pentru care au fost descoperite şi acele oase.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...