Încă 12 persoane confirmate cu COVID la centrul privat din Răchiți. Autoritățile l-au declarat FOCAR

Autoritățile au venit cu precizări oficiale privind situația persoanelor din căminul privat de bătrâni din localitatea Răchiți. Marți după-amiază, 16 persoane asistate și patru angajați, dintr-un total de 29, au fost diagnosticați cu noul coronavirus.

Inițial, au venit rezultatele testelor pentru șase beneficiari și doi angajați, aceștia fiind transportați cu mai multe ambulanțe spre Secția de Infecțioase a Spitalului Județean din Botoșani. La scurt timp, au mai fost anunțate 12 rezultate pozitive, autoritățile declarând centrul focar.

 

„Potrivit Direcției de Sănătate Publică Botoșani, 16 persoane asistate și 4 angajați dintr-un total de 29 dintr-un centru de îngrijire a vârstnicilor din județul Botoșani au fost depistate pozitiv în urma testării pentru coronavirus. În aceste condiții, s-a dispus internarea lor, demararea anchetei epidemiologice și efectuarea dezinsecției spațiului respectiv. Focarul a fost raportat la Institutul Național de Sănătate Publică”, a informat Instituția Prefectului marți seară.

Neoficial, nu se cunoaște sursa infectării, cel mai probabil contaminarea fiind una comunitară. Probele de sânge în vederea testării pentru COVID au fost prelevate sâmbătă, când au apărut suspiciuni de infectare. 

Toate persoanele confirmate au fost preluate de ambulanțe și internate pe Secția de Infecțioase. Pentru celelalte persoane, se așteaptă rezultatele.

DSP desfășoară o anchetă epidemiologică în acest caz.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...