O femeie în vârstă de 40 de ani, din comuna BlândeÅŸti, judeÈ›ul BotoÈ™ani, a ajuns în cătuÈ™e la spital, luni dimineață, din cauza agresivității manifestate față de câteva rude È™i inclusiv vizavi de forÈ›ele de intervenÈ›ie solicitate să ajute.
Femeia suferă de afecÈ›iuni psihice, având È™i un istoric de internări în acest sens. Aceasta locuieÈ™te singură, în condiÈ›ii mizere, iar starea sa de sănătate pare, potrivit localnicilor, să se degradeze, din cauză că tratamentul nu este aplicat conform prescripÈ›iilor. Câteva rude, care locuiesc în aceeaÈ™i comună, au vizitat-o pentru a o convinge să meargă la spital, însă femeia a devenit violentă la auzirea propunerii. După ce s-a creat un adevărat scandal, familia a apelat 112, iar la faÈ›a locului au fost direcÈ›ionate un echipaj al SMURD È™i unul de poliÈ›ie. La vederea salvatorilor, botoșăneanca a început să adreseze injurii È™i să se agite, oamenii legii fiind nevoiÈ›i să îi pună cătuÈ™e. Unul dintre poliÈ›iÈ™ti a acompaniat-o pe SMURD, până la sosirea la Unitatea de Primiri UrgenÈ›e a Spitalului JudeÈ›ean.
După ce cadrele medicale au reuÈ™it să o liniÈ™tească pe femeie, pacienta a fost transferată, din nou, la SecÈ›ia de Psihiatrie, însă fără cătuÈ™e.
