Durere fără margini la Ibănești. Primul muncitor care a murit în fabrica de lactate a fost înmormântat

Comunitatea din Ibănești a fost copleșită de durere, miercuri, la înmormântarea primului muncitor decedat în tragicul incident de la fabrica de lactate locală. Bărbatul a lăsat în urmă o fetiță de doar nouă zile.

Bărbatul, care și-a pierdut viața după ce a intrat într-un bazin adânc de 6 metri, lucra la fabrică de doar două luni și, potrivit familiei, nu avea contract de muncă. El lasă în urmă o soție îndurerată și o fetiță de doar nouă zile.

 

În cursul zilei de joi, vor avea loc înmormântările altor două victime ale accidentului, iar vineri va fi înmormântată cea de-a patra persoană decedată. Vorbim despre oameni care au lăsat în urmă familii îndurerate, inclusiv copii care acum își așteaptă răspunsurile de la autorități cu privire la tragedie.

Incidentul s-a petrecut duminică și a fost unul dintre cele mai grave accidente de muncă din istoria recentă a județului Botoșani.

ITM Botoșani, anchetă pentru a stabili împrejurările tragediei

Patru bărbați, cu vârste între 43 și 56 de ani, și-au pierdut viața după ce au intrat în bazinul de decantare din curtea fabricii de lactate din Ibănești, printre aceștia fiind și patronul fabricii, Radu Tudose.

Valeriu Bulubenchi a intrat fără protecție în bazinul de decantare din curtea fabricii, iar la scurt timp, din cauza gazelor nocive, s-a prăbușit la pământ.

Îngrijorați, doi colegi de-ai bărbatului au încercat să-l ajute și au intrat după el în bazin, dar au avut parte de aceeași soartă. După ce niciunul dintre muncitori nu a mai ieșit la suprafață, patronul firmei a încercat să îi salveze și a intrat după ei în bazin, dar i s-a făcut și lui rău.

Valeriu Bulubenchi și colegul său Mitică Racu s-au stins chiar la locul tragediei, în ciuda manevrelor de resuscitare efectuate de echipajul SMURD, în timp ce un alt muncitor, Viorel Secrieru, dar și patronul fabricii, Radu Tudose, au fost duși la spital, unde au decedat câteva ore mai târziu.

Poliția a demarat o anchetă pentru a stabili exact cum s-a produs această tragedie. Pe de altă parte, și ITM Botoșani a deschis o anchetă pentru a stabili împrejurările în care s-a produs tragedia, încadrată ca accident colectiv de muncă, potrivit Gândul.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...