Brăduţi realizaţi şi dăruiţi de elevii Colegiului Naţional "A.T. Laurian" FOTO

Elevii Colegiului Naţional „A.T.Laurian” s-au încăpăţânat să păstreze tradiţia de a oferi suprize de sărbători celor care pot cântări cel mai bine astfel de gesturi.

După ce anul trecut au făcut cadouri câtorva zeci de familii nevoiaşe din Truşeşti, în acest an laurienii au realizat din propriile resurse o adevărată pădurice de brăduţi.

Peste 140 de copăcei frumoşi şi cochet modelaţi manual din materiale reciclabile de elevii claselor a X-a şi a XI – a au fost finalizaţi nu alltfel decât ca temă pentru acasă la lecţia „factorilor de producţie”.

 

Sub îndrumarea profesorului de economie şi educaţie antreprenorială Ana Gabriela Tanasă, aceştia au fost realizaţi din CD-uri, paste din făină, conuri de brad, crengi de copaci, jucării stricate din fier sau plastic, au fost pictaţi, împodobiţi şi transformaţi în obiecte de decor potrivite perfect acestei perioade. 

Păduricea s-a rărit cu viteză, nu pentru că a fost tăiată ci pentru că a fost făcută cadou de tinerii creatori. Elevii şi-au dăruit brăduţii trecătorilor, călătorilor din autogara din apropierea Laurianulu, inspectorilor şcolari, iar următoarele destinaţii vor fi Primăria şi Casa Corpului Didactic.

Consultându-se cu echipa de proiect "Sharing the world: disability and displacement", finanţat de Comisia Europeană în cadrul programului Erasmus+, laurienii au ales să ofere brăduţii şi tinerilor de la Liceul Tehnologic Special „Sfântul Stelian”, acolo unde un cadou este primit cu mai multă bucurie decât oriunde.




 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...