Amenzi de 92.000 de lei, în ultimele 24 de ore. ZERO sancțiuni pentru încălcarea izolării

Botoșănenii par să se fi adaptat restricțiilor în vigoare, după mai bine de o lună în care forțele de ordine au aplicat amenzi de sute de mii de lei la interval de 24 de ore.

Dacă, nu de puține ori, cumulul sancțiunilor ajungea sau depășea jumătate de milion de lei, în ultimele 24 de ore s-au adunat amenzi de puțin peste 90.000 de lei. Motivul pare să fie respectarea măsurilor de izolare.

La nivelul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, polițiștii acționează în permanență pentru verificarea și depistarea persoanelor care se sustrag măsurilor de izolare sau carantină, pentru fluidizarea circulației, escortarea convoaielor sau a coloanelor de auto.

 

„Astfel, au fost efectuate verificări la persoane aflate în izolare, ocazie cu care nu au fost constatate nereguli”, au transmis reprezentanții IPJ Botoșani.

De asemenea, au fost verificate 312 persoane cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de urgență, s-au efectuat controale la 32 societăți comerciale și 18 persoane fizice autorizate cu privire la respectarea acelorași interdicții.

În urma neregulilor constatate polițiștii botoșăneni au aplicat 68 de sancțiuni în valoare totală de peste 88.000 de lei, dintre care 58 pentru nerespectarea restricțiilor de circulație, în valoare totală de peste 79.000 de lei.

La nivelul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani, în ultimele 24 de ore, 85 de jandarmi au participat la misiunile organizate în contextul stării de urgență, în sistem integrat.

Au fost aplicate patru sancțiuni contravenționale în valoare totală de 4000 de lei pentru nerespectarea interdicțiilor de circulație impuse de ordonanțele militare.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...

Magazinele cu produse ”second hand”, în vizorul polițiștilor botoșăneni!

astăzi, 13:10

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au organizat o acțiune pentru verificarea legalității unităților economice cu profil de vânzare a bunurilor &...