Am devenit mai morocănoși și mai puțin încrezători. Cum ne-a schimbat pandemia (Studiu)

Impactul pandemiei a fost atât de puternic încât a modificat personalitatea oamenilor, potrivit unui nou studiu citat de The Guardian. Tinerii au devenit mai predispuși la stres și mai puțin încrezători.

Psihologii nu au reușit să găsească, până în prezent, o legătură între evenimentele stresante colective, precum cutremure sau uragane, și schimbarea personalității. Cu toate acestea, un nou studiu a descoperit că pierderile suferite sau lunga izolare socială au un impact asupra personalității oamenilor, scrie Digi24.ro.

 

„Tinerii au devenit mai morocănoși și mai predispuși la stres, mai puțin cooperanți și încrezători”, susțin autorii studiului, conduși de profesoara Angelina Sutin de la Florida State University College of Medicine.

Cercetătorii au analizat peste 7.000 de oameni înscriși în studiul online Understanding America, iar evaluările au fost făcute în diferite momente, înainte și în timpul pandemiei. Participanții au efectuat teste de personalitate care analizează cinci trăsături - nevroticism, extraversiune, deschidere, agreabilitate și conștiinciozitate.

Participanții, cu vârste cuprinse între 18 și 109 ani, au participat la teste înainte de pandemie, la început și mai târziu în timpul pandemiei, cu o medie de trei teste pe persoană. În timpul primei faze a pandemiei (din martie până în decembrie 2020), personalitatea a fost relativ stabilă, cu un mic declin al nevroticismului în comparație cu perioada pre-pandemică.

Explicația ar putea fi că pandemia chiar „oferea un motiv” pentru sentimentele de anxietate, iar oamenii nu dădeau vina pe propria dispoziție. Declinul nevroticismului a dispărut până în a doua jumătate a pandemiei (2021-2022) și a fost înlocuit de scăderi ale extraversiunii, deschiderii, agreabilității și conștiinciozității în comparație cu personalitatea de dinainte de pandemie. În rândul tinerilor au fost bservate cele mai mari schimbări, în timp ce în cazul adulților mai în vârstă nu au fost schimbări semnificative în trăsături.

Potrivit specialiștilor, personalitatea este mai maleabilă la tineri, iar pandemia a avut un impact mai puternic asupra acestora.

„Deși pandemia a fost stresantă pentru toată lumea, ea a perturbat sarcinile adulților tineri, cum ar fi școala și tranziția către muncă, precum și activitățile sociabile și dezvoltarea relațiilor”, a declarat Sutin.

„Este o speculație, pentru că nu am măsurat motivele acestei schimbări, însă s-ar putea ca această perturbare să fi avut un impact mai mare asupra adulților mai tineri, deoarece aceste activități sunt foarte importante pentru ei.”

Cercetătorii continuă să monitorizeze participanții la studiu pentru a vedea dacă schimbările de personalitate sunt temporare sau de durată.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un secol de viață pentru Bunica Eugenia: A fost sărbătorită de toată comunitatea!

astăzi, 09:06

Momente emoționante în comuna Suharău, unde bunica Eugenia Căldăruș a sărbătorit împlinirea venerabilei vârste de 100 de ani. O viață întreagă dedicată muncii, fa...

Parchetul European face o anchetă în România, după o fraudă legată de proiecte Erasmus!

astăzi, 08:44

Președintele și vicepreședintele unei asociații din România sunt vizați de o anchetă derulată de Parchetul European, fiind acuzați că au folosit documente falsificate pentru a deturna b...

Botoșănean depistat sub influența alcoolului la volanul unui vehicul neînmatriculat, sustras de la fosta parteneră

astăzi, 08:28

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi au identificat, pe drumul județean DJ 291C, din comuna Pomârla, un ansamblu format din tractor și remorcă,  condus de un bărbat de...