Vin bani și la Botoșani. S-a semnat ”cea mai mare investiţie din ultimii ani în acest segment esenţial al sănătăţii, adesea ignorat”

Spitale de recuperare din Botoșani și alte opt județe ale țării vor fi modernizate şi dotate cu echipamente medicale de ultimă generaţie

Mai multe spitale şi centre de recuperare din nouă judeţe (printre care și Botoșani) şi din Capitală vor fi modernizate, dotate cu echipamente medicale de ultimă generaţie şi eficientizate energetic, a anunţat, sâmbătă, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş.

Potrivit ministrului, au fost încheiate 15 contracte în valoare de 742 milioane lei pentru acest tip de unităţi spitaliceşti „adesea ignorate”.

„Infrastructura de recuperare medicală va primi în sfârşit ce merită. Vorbim de cea mai mare investiţie din ultimii ani în acest segment esenţial al sănătăţii, adesea ignorat, deşi exact aici, în centrele de recuperare, începe drumul real spre viaţa de după boală. Investim în spitale din Cluj, Bihor, Constanţa, Bucureşti, Harghita, Prahova, Argeş, Galaţi, Botoşani şi Arad, care vor putea primi peste 260.000 pacienţi anual”, afirmă ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş.

 

Potrivit demnitarului, investiţiile vor asigura dotarea acestor unităţi cu echipamente medicale de ultimă generaţie şi implementarea standardelor de eficienţă energetică nZEB.

Proiectele includ dezvoltarea serviciilor de recuperare neuropsihomotorie pentru copii, modernizarea centrelor de balneologie şi recuperare medicală, precum şi extinderea şi reabilitarea infrastructurii existente, adaugă ministrul.

„Este o investiţie în capacitatea României de a oferi tratamente de calitate după ce viaţa a fost deja dată peste cap, fie de un accident, o boală gravă sau o intervenţie chirurgicală majoră”, mai spune ministrul Marcel Boloş.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...