Spitalul Județean „Mavromati” din Botoșani are un nou manager, după demisia lui Corneliu Mihai!

Cel mai mare spital din județul Botoșani are al cincilea manager în decursul unui an de zile.

Spitalul Județean „Mavromati” din Botoșani are un nou manager, după ce economistul Corneliu Mihai a demisionat din funcție la trei luni după ce mandatul exercitat în baza unui interimat a expirat. Reprezentanții Consiliului Județean Botoșani ar fi dorit prelungirea mandatului lui Corneliu Mihai, însă acesta nu a mai dorit, dându-și demisia. 

Potrivit reprezentanților Consiliului Județean (CJ) din Botoșani, astăzi a fost numit noul manager. Este vorba despre Corneliu Prepeliță, consilier juridic la Institutul de Psihiatrie Socola din Iași.

 

Corneliu Prepeliță va exercita prerogativele de manager în baza unui interimat pe o perioadă de trei luni de zile.

Astăzi a fost numit noul manager al Spitalului Județean de Urgență Mavromati Botoșani, în persoana domnului Corneliu Prepeliță. Domnia sa este consilier juridic la Institutul de Psihiatrie Socola din Iași. Conform legislației în vigoare, domnia sa este numit manager interimar pentru o perioadă de 3 luni”, a declarat pentru Știri.Botoșani.Ro Doina Federovici, președintele Consiliului Județean (CJ) din Botoșani.

Corneliu Prepeliță a fost avocat în Baroul Iași timp de 16 ani, iar din anul 2015 este consilier juridic al Institutului de Psihiatrie Socola din Iași.


(Foto: Corneliu Prepeliță, noul manager al Spitalului Județean „Mavromati” din Botoșani)

Juristul este a cincea persoană numită de CJ Botoșani să ocupe funcția de manager al celui mai mare spital din Botoșani într-un an de zile.

Acum un an de zile, Doina Caba își depunea demisia pe masa președintelui CJ pe fondul protestelor angajaților din spital, ulterior fiind reținută în dosarul șpăgilor de la „Mavromati”.

După Doina Caba la conducere a venit Angel Iulian Călin, care nu a stat prea mult la conducerea unității sanitare, fiind eliberat din funcție după tragedia de la Maternitatea din Botoșani, acolo unde Alexandra Ivanov și-a dat ultima suflare.

Al treilea manager a fost Monica Adăscăliței, care a fost și ea reținută la patru luni distanță, tot în dosarul șpăgilor.

Pe funcția de conducere a venit economist Corneliu Mihai, care după expirarea celor trei luni de interimat și-a dat demisia, decizia fiind luată pe fondul unor probleme de sănătate.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...