Spitalul Județean „Mavromati” din Botoșani are un nou manager, după demisia lui Corneliu Mihai!

Cel mai mare spital din județul Botoșani are al cincilea manager în decursul unui an de zile.

Spitalul Județean „Mavromati” din Botoșani are un nou manager, după ce economistul Corneliu Mihai a demisionat din funcție la trei luni după ce mandatul exercitat în baza unui interimat a expirat. Reprezentanții Consiliului Județean Botoșani ar fi dorit prelungirea mandatului lui Corneliu Mihai, însă acesta nu a mai dorit, dându-și demisia. 

Potrivit reprezentanților Consiliului Județean (CJ) din Botoșani, astăzi a fost numit noul manager. Este vorba despre Corneliu Prepeliță, consilier juridic la Institutul de Psihiatrie Socola din Iași.

 

Corneliu Prepeliță va exercita prerogativele de manager în baza unui interimat pe o perioadă de trei luni de zile.

Astăzi a fost numit noul manager al Spitalului Județean de Urgență Mavromati Botoșani, în persoana domnului Corneliu Prepeliță. Domnia sa este consilier juridic la Institutul de Psihiatrie Socola din Iași. Conform legislației în vigoare, domnia sa este numit manager interimar pentru o perioadă de 3 luni”, a declarat pentru Știri.Botoșani.Ro Doina Federovici, președintele Consiliului Județean (CJ) din Botoșani.

Corneliu Prepeliță a fost avocat în Baroul Iași timp de 16 ani, iar din anul 2015 este consilier juridic al Institutului de Psihiatrie Socola din Iași.


(Foto: Corneliu Prepeliță, noul manager al Spitalului Județean „Mavromati” din Botoșani)

Juristul este a cincea persoană numită de CJ Botoșani să ocupe funcția de manager al celui mai mare spital din Botoșani într-un an de zile.

Acum un an de zile, Doina Caba își depunea demisia pe masa președintelui CJ pe fondul protestelor angajaților din spital, ulterior fiind reținută în dosarul șpăgilor de la „Mavromati”.

După Doina Caba la conducere a venit Angel Iulian Călin, care nu a stat prea mult la conducerea unității sanitare, fiind eliberat din funcție după tragedia de la Maternitatea din Botoșani, acolo unde Alexandra Ivanov și-a dat ultima suflare.

Al treilea manager a fost Monica Adăscăliței, care a fost și ea reținută la patru luni distanță, tot în dosarul șpăgilor.

Pe funcția de conducere a venit economist Corneliu Mihai, care după expirarea celor trei luni de interimat și-a dat demisia, decizia fiind luată pe fondul unor probleme de sănătate.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

astăzi, 20:00

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

astăzi, 19:25

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...

VINERI! Trafic restricționat în municipiul Botoșani de Ziua Drapelului Național!

astăzi, 18:47

În ziua de vineri, 26 iunie, între orele 10:00 - 11:00, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu efective de poliție, pompieri și poliție locală, va asigura...