Rectorul botoșănean, despre obligarea absolvenților de Medicină să lucreze în România: Doar cu „contract de angajament, foarte puternic juridic”!

Rectorul botoșănean, despre obligarea absolvenților de Medicină să lucreze în România: Doar cu „contract de angajament, foarte puternic juridic”!

   Foto: Edupedu.ro

Obligația ca absolvenții de Medicină la buget și medicii care au făcut rezidențiat plătit de stat să lucreze câțiva ani în România – avansată de premierul Ilie Bolojan – ar trebui implementată printr-un „contract de angajament semnat la intrarea în rezidențiat care să fie foarte puternic juridic, să existe o alocare prioritară a obligației către zone și către specialități deficitare”, a declarat pentru Edupedu.ro rectorul Universității de Medicină din Târgu Mureș, Leonard Azamfirei.

 

Contactat de Edupedu.ro după ce premierul a cerut public punerea în practică a obligativității de a lucra câțiva ani în România pentru absolvenții de Medicină la buget și medicii care au făcut rezidențiat plătit de stat, cu scopul de a ataca deficitul de medici din țară, rectorul Leonard Azamfirei (originar din Botoșani) a fost de acord cu șeful Executivului că „trebuie să discutăm despre un mecanism de reciprocitate, atunci când formarea medicală este finanțată din bani publici”.

„Este însă o problemă aici, care trebuie luată în calcul din perspectiva constituțională: o obligație imperativă de a lucra în țară, fără o alternativă reală, e vulnerabilă, pentru că atinge pe de o parte libera alegere a locului de muncă, precum și dreptul de liberă circulație, de migrare și ar trebui aici să fie analiză foarte clar, să treacă testul acesta despre care se vorbește de necesitate versus proporționalitate”, a atras atenția Azamfirei.

„În schimb, cred eu, un model mai rezonabil este unul de tip contractual, cu obligații de serviciu sau cu rambursare proporțională, care să fie aplicat nediscriminatoriu și probabil dublat de stimulente”, a explicat pentru Edupedu.ro rectorul Universității de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie (UMFST) „George Emil Palade” din Târgu Mureș, Leonard Azamfirei.

Rectorul UMFST Târgu Mureș a precizat că, „dacă se merge pe o soluție de politică publică, ar trebui să fie, pe de o parte, un contract de angajament semnat la intrarea în rezidențiat care să fie foarte puternic juridic, să existe o alocare prioritară a obligației către zone și către specialități deficitare, cu criterii transparente și proporția care este acum ar trebui probabil inversată între rezidențiat pe post versus rezidențiat pe loc. Acum sunt mult mai multe locuri pe loc și mult mai puține pe post”.

Aceste măsuri trebuie întărite printr-un „pachet de sprijin obligatoriu, cu: posturi reale, cu o infrastructură care să fie rezonabilă, cu locuire, transport, mentorat, traseu de carieră – ca această obligație să nu devină contraproductivă”, a explicat Azamfirei.

Citește pe Edupedu declarațiile integrale acordate de rectorul UMFST din Târgu Mureș, Leonard Azamfirei.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

astăzi, 18:39

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

astăzi, 18:29

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

astăzi, 17:31

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...