Medicii au răbufnit: ”Ce simplu ar fi să ne asigurăm medical cu toții doar atunci când apare o urgență!”

Medicii au vorbit deschis despre românii care ”fentează sistemul” și beneficiază de servicii scumpe de sănătate fără să fie asigurați, în detrimentul celor care, vreme de 20-30 de ani, plătesc lunar ”sănătatea” unii fără să se prezinte niciodată la medic.

”Plata retroactivă pentru minimum 5 ani nu există, din păcate!”

Punctul de vedere, unul aproape radical și categoric, vine din partea unor medici cu rezultate excepționale și recunoscute la nivel național, de la secția de Cardiologie Intervențională Suceava. Este vorba, în fapt, despre doi medici, unul dintre aceștia fiind botoșănean: Dr. Paul și Dr. Laur Blaga.

 



Medicii vorbesc cum, la nivelul unui județ cu peste 600.000 de oameni - majoritatea asigurați, doar 27% plătesc aceste taxe la stat. Astfel, ”rămân cei 73% beneficiari direcți ai serviciilor de sănătate plus categoria celor neasigurați care se prezintă în urgență”.

Mai exact, o bună parte dintre neplătitori, dar asigurați, sunt ”asistații sociali, pensionații pe caz de boli fictive sau exagerate, coasigurați etc.”.

”Ce ne facem cu cei care sunt neasigurați, dar care descoperă o patologie gravă cu necesar de intervenție chirurgicală cum ar fi cea de bypass aortocoronarian sau de înlocuire valvulară, motiv pentru care se duc să-și facă asigurare rapid pe un an de zile și beneficiază de acea operație care este destul de costisitoare pentru sistemul medical românesc? Plata retroactivă pentru minimum 5 ani nu există, din păcate!”, spun cei doi medici.

Asta în timp ce un alt cetățean, care plătește sănătatea timp de 20-30 de ani ”și să spunem că are nevoie de aceeași intervenție sau un banal set de analize, nu are loc din cauza celor care fentează sistemul!”.

”A fi cetățean într-o țară vine și cu responsabilități, nu doar cu drepturi!”

Medicii mai oferă un exemplu concret, petrecut în urmă cu cateva luni: ”o pacientă de 46 de ani cu infarct în 2017, 2022 și 2024, de fiecare dată neasigurată”.

”Cum facem cu acești cetățeni patrioți și suverani? Atâta timp cât nu avem reglementări ferme ale legilor din sănătate și nu renunțăm puțin la “populism”, nu ne vom face bine! A fi cetățean într-o țară vine și cu responsabilități, nu doar cu drepturi!”

În America, Anglia, Franța, Elveția, Germania, atât de mari sunt costurile în sănătate încât oamenii, de frică să nu fie facturați la final, preferă liniștea unei asigurări medicale.

”În schimb, pretențiile celor care se prezintă la spitalele din Romania sunt foarte mari! Cu toate aceste lipsuri se fac minuni zilnic în spitalele acestei tari! Nu medicii sunt de vină pentru neajunsurile zilnice ale populației și nu voi întelege niciodată această ură împotriva noastră! Sunt mii de bugetari în România care beneficiază de salarii de peste 10.000 euro lunar și nu fac nimic pentru dumneavoastră!”, au încheiat medicii din cadrul secției de Cardiologie Intervențională.

Citește și

Un botoșănean a preluat conducerea medicală a Spitalului de Urgență din Suceava!

 Un medic din Botoșani a înființat ”Livada copiilor” în satul bunicilor!

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Libidoul scăzut: factori la care nu te gândești

Thursday, 25 June 2026

Ce înseamnă libidoul Libidoul este pur și simplu nivelul tău de dorință sexuală, iar el variază natural de la o perioadă la alta. Nu e o constantă pe care o ai sau o pierzi definitiv...

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

Thursday, 25 June 2026

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

Thursday, 25 June 2026

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...