Medicamentul celebru de slăbit Ozempic are grave efecte secundare: Anunțul Agenției Europene pentru Medicamente

Pacienții care iau medicamentele pentru diabet și pierdere în greutate Wegovy și Ozempic au un risc crescut de a dezvolta o afecțiune oculară rară care ar putea duce la pierderea vederii, anunță Agenția Europeană pentru Medicamente (EMA).

Comitetul pentru siguranța medicamentelor (PRAC) al EMA a lansat în ianuarie o revizuire a medicamentelor care conțin semaglutid – ingredientul activ din Ozempic, Wegovy și Rybelsus de la Novo Nordisk – în urma îngrijorărilor că medicamentele ar putea duce la un risc crescut de apariție a neuropatiei optice ischemice anterioare nearteriale (NAION).

 

NAION este o afecțiune cauzată de reducerea fluxului sanguin către nervul optic din ochi, care poate deteriora nervul și duce la pierderea permanentă a vederii, scrie Politico.

PRAC a declarat că a constatat că afecțiunea este „un efect secundar foarte rar” al semaglutidei, putând afecta una din 10.000 de persoane care iau medicamentul. EMA a declarat că expunerea la semaglutid la persoanele cu diabet zaharat este legată de o creștere de două ori a riscului de a dezvolta NAION în comparație cu persoanele care nu iau medicamentul.

Autoritatea de reglementare a solicitat ca informațiile despre produs pentru medicamentele cu semaglutid să fie actualizate pentru a include NAION ca efect secundar cu o frecvență „foarte rară”. Decizia finală trebuie aprobată de Comisia Europeană.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...