Corneliu Prepeliță, managerul Spitalului Județean de Urgență „Mavromati” din Botoșani, a anunțat, săptămâna trecută, că (și) cele două Secții de Pediatrie se vor uni. Această decizie vine după ce Secțiile de Obstetrică-Ginecologie I și II s-au unit sub conducerea unui singur șef de secție, medicul Maria Olaru.
Medicul Radu Malancea susține că unificarea celor două secții este cea mai bună decizie. Aceeași părere o are și despre unirea Secțiilor de Pediatrie.
„Visul meu vechi de unificare a celor două Secții de Obstetrică-Ginecologie m-a bucurat tare mult când am auzit că se realizează, pentru că era o aberație și un non-sens, dar politicul era mai tare decât administrația spitalului”, a declarat dr. Radu Malancea, șeful Secției de Ortopedie, care a fost și manager al Spitalului Județean de Urgență „Mavromati” în urmă cu câțiva ani.
Astfel, Corneliu Prepeliță, managerul unității medicale, a anunțat că intenționează să unifice și cele două secții de Pediatrie.
„Acum vrem să unim secțiile de Pediatrie. La momentul respectiv a fost o problemă de personal, dar s-a identificat o soluție. Prin unirea celor două Secții de Pediatrie sunt convins că va fi mult mai funcțională Pediatria. Am avut discuții cu conducerea Consiliului Județean și a îmbrățișat ideea de a uni cele două secții de pediatrie”, a declarat Corneliu Prepeliță, managerul Spitalului Județean de Urgență „Mavromati” din Botoșani.
