Gripa aduce restricții la Botoșani: Măsuri în vederea prevenirii îmbolnăvirilor la nivelul Spitalului Județean de Urgență ,,Mavromati”!

Având in vedere creșterea numărului de îmbolnăviri prin gripă , în vederea prevenirii si limitării îmbolnăvirii prin gripă și alte infecții virale respiratorii, începând cu data de 31 ianuarie, la nivelul Spitalului Județean de Urgență ,,Mavromati” Botoșani, se instituie următoarele măsuri:

- limitarea programului de vizite aparținătorilor pacienților internați în intervalul orar 14:00 – 16:00 în zilele lucrătoare de luni până vineri, iar în zilele de sâmbătă și duminică în intervalul orar 14:00 - 17:00, cu obligativitatea purtării măștii de protecție

 

- este permis accesul unui singur vizitator la fiecare pacient, iar durata vizitei va fi de maxim 10 minute

- secțiile vor pune la dispoziția vizitatorilor echipament de protecție pentru aceștia, care contă în: măști de unică folosință, halate de unică folosință și botoșei

- la secția anestezie – terapie intensivă, programul de vizită va fi limitat, doar în intervalul orar 15:00 -16:00, iar durata vizitei va fi de maxim 10 minute

”În funcție de contextul epidemiologic, medicii șefi de secție, vor lua măsurile adecvate în vederea prevenirii și limitării îmbolnăvirilor prin gripă și alte infecții virale respiratorii. De asemenea, se va efectua triaje epidemiologic al aparținătorilor iar cei care prezintă simptomatologie respiratorie, nu li se va permite accesul pe secție. Vă mulțumim!” au declarat reprezentanții Spitalului Județean de Urgență ,,Mavromati” Botoșani.     

      

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...