Concediile medicale, verificate în toată țara. Rogobete: „Sute de mii de concedii sunt eliberate fix în proximitatea sărbătorilor”

„Toleranță zero pentru fraudarea concediilor medicale!”, este mesajul ferm transmis de noul ministru al Sănătății.

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat joi că a trimis în teritoriu Corpul de control al ministerului şi pe cel al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate pentru a verifica „în detaliu” situaţia concediilor medicale, având în vedere că anul trecut ar fi fost eliberate un milion de astfel de concedii, în condiţii care „par suspecte”.

„O spun clar şi ferm: toleranţă zero pentru fraudarea concediilor medicale! Am trimis Corpul de control al Ministerului Sănătăţii, împreună cu Corpul de control al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, în teritoriu pentru o acţiune comună de verificare în detaliu. Nu este normal şi este complet imoral ca un sistem întreg să ia din banii dedicaţi spitalelor, din tratamentele bolnavilor şi să finanţeze vacanţele unor angajaţi care beneficiază nejustificat de concedii medicale fictive", a declarat Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății.

 

Potrivit acestuia, sute de mii de concedii medicale sunt eliberate „într-un mod suspect chiar în proximitatea zilelor de weekend şi a sărbătorilor legale'”.

„Sute de mii de concedii medicale sunt eliberate, într-un mod suspect, fix în proximitatea zilelor de weekend şi a sărbătorilor legale. Predispoziţia la 'îmbolnăvire' a unor angajaţi creşte şi mai mult în apropierea sărbătorilor”, a susţinut Alexandru Rogobete.

El a mai spus că anul trecut aproximativ un milion de concedii medicale au fost eliberate, în condiţii care „par suspecte”.

„Vorbim despre aproape o treime din toate concediile medicale eliberate. Verificăm temeinic şi acţionăm. Apelul meu ferm către personalul medical este să nu elibereze concedii medicale fără temei medical. Ne costă bani (de ordinul miliardelor de lei) şi, mai grav, irosim resurse indispensabile pacienţilor cu afecţiuni grave (oncologice, cardiace sau AVC) care chiar au nevoie”, a transmis ministrul Sănătăţii, potrivit Digi24.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...

Noi informații privind avaria de la Stânca, directorul companiei de apă este la fața locului! (Foto)

astăzi, 12:40

Nova Apaserv S.A. Botoșani revine cu informații suplimentare privind avaria produsă la magistrala de alimentare cu apă DN 560 situată în zona Stânca, care afectează alimentarea cu ap...