CNAS: Pacienții nu mai au nevoie de rețetă tipărită pentru a ridica medicamentele din farmacii!

Instituţia precizează că această măsură vine în sprijinul pacienţilor, simplifică procesul de eliberare a medicamentelor, reduce birocraţia şi consumul de hârtie.

"Farmaciştii pot elibera medicamentele prin utilizarea Sistemului Informatic al Prescripţiei Electronice (SIPE), pe baza cardului național de asigurări sociale de sănătate sau a documentului înlocuitor pe care pacientul asigurat trebuie să-l prezinte la farmacie", susține CNAS într-un comunicat remis presei.

Ce trebuie să știe pacienții

Potrivit sursei citate, prescripția electronică este valabilă doar în farmaciile care au contract cu o casă de asigurări de sănătate, de aceea beneficiarii sunt rugați să verifice dacă farmacia căreia i se adresează este parteneră a CNAS.

 

"CNAS a luat măsuri de reinformare a farmaciilor şi a medicilor prescriptori despre prevederile Contractului-cadru şi ale normelor metodologice de aplicare a acestuia referitoare la procedura de prescriere şi de eliberare a medicamentelor cu şi fără contribuție personală (compensate). Disponibilă din 2023, dar insuficient cunoscută de către medici şi pacienți, această reglementare stă la baza setului de măsuri la care se lucrează în acest moment la CNAS, pentru implementarea obiectivului 'zero hârtie' în cabinetele medicale, prin care se dorește eliminarea tuturor formularelor imprimate", susține CNAS.

Instituţia precizează că această măsură vine în sprijinul pacienţilor, simplifică procesul de eliberare a medicamentelor, reduce birocraţia şi consumul de hârtie, oferind totodată medicului timp suplimentar pentru activitatea medicală propriu-zisă, scrie stirileprotv.ro.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...