15 ani de la plecarea în veșnicie a medicului Ladislau Szente

Medicul Ladislau Szente s-a stins din viață pe 17 aprilie 2009, într-o perioadă în care se pregătea să se dedice profesional pacientelor bolnave de cancer. Nu a mai apucat, pentru că inima să nu a mai rezistat.

15 ani de la plecarea în veșnicie a medicului Ladislau Szente

 Medicul Ladislau Szente  

Profesionist de marcă și un medic de excepție, Ladislau Szente a fost director al Maternității Botoșani aproape 12 ani.

Născut la 3 ianuarie 1952, la Târgu Mureș, medicul Ladislau Szente, cum îl știu botosanenii, Szente-Lianopolos Ladislau-Bela, după numele său complet, a fost unul dintre cei mai longevivi șefi de spitale din Botoșani, dar și unul dintre cei mai cunoscuți medici de pe aceste meleaguri.

Dincolo de profesionalismul de care a dat dovadă în cei peste 30 de ani de medicină, doctorul Szente a adus la Botoșani spiritul ardeleanului pus pe treabă, dar o treabă minuțioasă, pe îndelete și de calitate.

 

A adus pe lume copiii a mii de botoșăneni, a păstorit unul dintre cele mai mari spitale, cel de Obstetrică și Ginecologie Botoșani.

Venit din Târgu Mureș după absolvirea Facultății de Medicină, repartizat în urmă cu mai bine de 30 de ani într-un spital din Nicolae Bălcescu, județul Botoșani, medicul Ladislau Szente a acceptat provocarea și a rezistat, mai ales că, în doar câțiva ani, i s-a alăturat la Botoșani și doamna Păunița Lianopolos, o grecoaică refugiată în Moldova. Amândoi medici, amândoi tineri și răbdători, au învățat să trăiască într-o Moldova chinuită, într-un Botoșani la limita sărăciei și sub nivelul unei Românii și așa fărămițată de comunism. Multe orori au văzut tinerii medici în acei ani, când legile foarte drastice în legătură cu avortul le determinau pe femei să apeleze la metode empirice. Metode care, nu de puține ori, le aduceau moartea.

În 1988, la 11 ani după ce a sosit în Moldova, la Nicolae Bălcescu, Ladislau Szente devenea medic specialist ginecolog al Maternității Botoșani.

În 1998 a devenit medic primar și director al spitalului, apoi, după noile reglementări, din 2006, manager al spitalului, funcție deținută până în ziua în care a părăsit acesta lume.

S-a stins din viață fulgerător, pe 17 aprilie 2009, la vârsta de 57 de ani.

Dumnezeu să îl odihnească în pace!

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

L-ai aplaudat pe Daniel Buzdugan la Botoșani? Ce s-a întâmplat în acea dimineață cu ”vocea” de la Radio ZU: ”Am sunat de pe drum la 112!” - FOTO

astăzi, 08:16

Zeci de botoșăneni au petrecut, luni dimineață, câteva ore alături de Bizdugan, Morar și Emma, cei trei carismatici prezentatori de la Radio Zu, aflați în RadioAventura prin Rom&aci...

Poeți în dialog la Memorialul Ipotești: Daniela Rațiu – Anca Chimoiu

astăzi, 07:56

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu”, instituție în subordinea Consiliului Județean Botoșani, organizează, sâmbătă, 27 iunie 2026, cu...

Bunica Elvira a împlinit 100 de ani: Are 14 nepoți, 29 de strănepoți și 52 de stră-strănepoți!

astăzi, 07:33

Într-o lume care aleargă grăbită printre ani, există oameni care transformă timpul în binecuvântare. Asta s-a întâmplat ieri, 23 iunie, în comuna Hudești...