Nicușor Dan, primar al Bucureștiului, candidează independent pentru funcția de președinte al României la alegerile din această primăvară.
Omul politic a fost prezent, luni dimineață, la Botoșani, pentru a-și lansa campania „România onestă”. Acesta a mai fost și alte județe din Regiunea Moldovei, cum ar fi Suceava și Neamț.
La Botoșani s-a întâlnit cu simpatizanți și susținători de-ai săi. A vorbit despre viziunea sa pentru România și care ar fi problemele cele mai importante cu care țara noastră se confruntă în momentul de față.
„România are în momentul ăsta trei mari probleme, iar rolul președintelui este să rezolve aceste probleme. România este un stat slab în care instituțiile nu funcționează sau funcționează greu. Acest fenomen este strâns legat de corupție. A doua problemă este că România nu are o direcție sau nu are direcții pe domenii importante, de la modul unde vrem să promovăm economia până la sănătate, educație, sistemul de justiție și toate celelalte. A treia problemă este că România este o societate divizată în care diferite grupuri sociale nu ajung să se înțeleagă unele cu altele și de aici o tensiune în societate, dar și capacitatea noastră de a vedea obiectivele comune. Față de aceste trei probleme, în opinia mea, este nevoie de un președinte care să preseze pentru întărirea statului, pentru a face o Românie puternică și să ridice corupția (...)”, a declarat Nicușor Dan, candidat independent la funcția de președinte al României.
Nicușor Dan a vorbit și despre nivelul agriculturii în România, despre sistemul sanitar și despre românii plecați peste hotare pentru un trai mai bun.
„Dacă vorbim de agricultură statul nu a stimulat acele industrii de procesare care, din nou, să crească valoarea adăugată și să aducă prosperitate pe toate lanțurile de producție. Dacă vorbim de potențialul turistic pe care îl are atât prin obiective, cât și prin tradiții, vedem că nu avem o infrastructură care să stimuleze oamenii să vină aici. Mai vedem că o parte dintre aceia care au ales să se întoarcă din occident au venit și nu au mai înțeles de ce statul le este dușman (...)”, a completat Nicușor Dan la Botoșani.
Candidatul independent la alegerile din această primăvară susține că această campanie se va axa pe comunități și pe voluntari, și mai puțin pe partidele politice.
„Din punct de vedere tehnic al campaniei sau organizator, eu cred că o să fie o campanie diferită de toate campaniile de până acum. O campanie în care partidele vor conta mai puțin și voluntarii vor conta mai mult. Am spus de mai multe ori că în campaniile electorale nu este vorba despre candidați, ci despre comunități”, arată Nicușor Dan.
Nicușor Dan este susținut de patru partide: Forța Dreptei, PMP, Drept și PNȚ. Acesta susține că întreaga sa campanie se va derula din banii donați de susținătorii săi, așa cum a procedat și la alegerile locale din vara anului trecut. Atunci, susține Nicușor Dan, a reușit să strângă suma de 500.000 de euro, iar targhetul acum este de un milion de euro.
„Sunt recunoscător că foarte mulți oameni s-au înscris ca voluntari în platforma noastră de campanie și foarte mulți oameni au donat pentru această campanie. Ceea ce mă face să fiu optimist pentru alegerile care urmează”, a adăugat Nicușor Dan.