Costel Lupașcu: „Solicit Guvernului dotarea în regim de urgență a Spitalului Judeţean Botoșani cu un analizator care va depista rapid infecția cu coronavirus’’

Comunicat

Organizaţia Mondială a Sănătăţii a declarat la nivel mondial pandemie generată de corona virus, iar în plan medical am văzut cu toții apelul făcut de directorul general al OMS: „TOATE țările trebuie să aibă capacitatea de a testa TOATE cazurile suspecte!”.

Din păcate, România este una dintre țările în care s-au făcut cele mai puține teste pentru depistarea COVID-19. Numărul testelor efectuate este un subiect care îngrijorează cetățenii. Pentru a îi liniști, este obligatoriu ca autoritățile să facă o informare cât se poate de clară și de transparentă. De aceea, pentru a preveni panica și haosul cetățenii trebuie infomați corect, iar lipsa unei testări corespunzătoare duce la statistici perturbate care pot induce în eroare și genera măsuri necorespunzătoare. Așa cum îndeamnă directorul general al OMS: „testați, testați, testați, dar și comunicați!”. Nu mai trebuie să improvizăm!

 

Solicit Guvernului, Ministerului Sănătății și tuturor factorilor responsabili dotarea în regim de urgență a Spitalului Judeţean de Urgență Botoșani cu un analizator de diagnosticare Real Time PCR, care va depista rapid infecția cu coronavirus! În acest fel probele de la suspecţii de coronavirus vor putea fi analizate în cel mai scurt timp, astfel, vom cunoaşte rapid dacă o persoană este sau nu infectată cu COVID-19. Cea mai bună strategie pentru combatere coronavirus este testarea și depistarea a cât mai multor persoane. Sănătatea este cel mai de preț dar, de aceea trebuie dispuse cele mai eficiente metode pentru stoparea răspândirii epidemiei. Gata cu vorbele, e timpul pentru fapte! Totodată, solicit Ministerului Sănătății să asigure materiale pentru dotarea de urgență a spitalelor din Botoșani cu: teste pentru depisatarea coronavirus, halate medicale de unică folosință, măști de protecție, combinezoane de unică folosință. Protecția personalului medical este vitală, în această perioadă grea, iar sănătatea și siguranța muncii trebuie să fie garantată!”, a declarat deputatul PSD Costel Lupașcu

Respectul și admirația mea se îndreaptă către medici, asistenți, polițiști, jandarmi, pompieri, angajații Direcției de Sănătate Publică și către toți cei implicați în mod direct în combaterea acestei pandemii. Vă doresc multă sănătate tuturor! Și vă rog să nu uitați în aceste zile că măsurile de igienă și limitarea deplasărilor în spații publice sunt cele mai eficiente metode pentru prevenirea răspândirii epidemiei”, a declarat deputatul PSD Costel Lupașcu.

(Comunicat emis de către deputatul social-democrat Costel Lupașcu)

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...