ALDE Botoșani: România nu a scăpat de „băieții deștepți”, dimpotrivă, tunurile se dau acum la un nivel mult mai mare

Pregătiți-vă de impact! Explozia facturilor la energie, patronată de Guvernul PNL – USR, va usca ultimele economii ale firmelor și gospodăriilor, urcând prețul tuturor produselor și serviciilor până la cer.

Uraganul scumpirilor lovește totul, fără excepție: produse alimentare, bunuri de larg consum, materiale de construcții, utilități, transport, totul.

Ni s-a spus că ne protejăm prin schimbarea furnizorilor și încheierea unor contracte pe piața concurențială. Constatăm, acum, că am fost mințiți. Piață concurențială, piață reglementată, nu contează! Uraganul creșterilor de preț la energie mătură totul. Numai în pieţele localităţilor nu ni s-a spus să căutăm energie ieftină. Taxele pe centralele de apartament, ce urmează a fi introduse, nu reprezintă decât bomboana pe colivă.

 

În acest timp, ministrul Energiei, Virgil Popescu, are, pe scurt, o singură atitudine, o atitudine de „asta este”. Nimic despre faptul că românii care și-au instalat sisteme de producere a energiei regenerabile nu doar că nu sunt stimulați, dar sunt împiedicați să vândă surplusul de energie. Programele de stimulare a instalării de sisteme de producere a energiei regenerabile, prin Administrația Fondului de Mediu, sunt țepe în serie.

Hidroelectrica, companie de stat, raportează profituri record, în condițiile în care a fost surprinsă de ploi cu lacurile de acumulare pline și a fost nevoită să facă deversări controlate, iar acum, cu o lună înainte de venirea toamnei și de sezonul ploilor, are lacuri pline la 90%. Pentru cine? Nu pentru investiții, nu pentru români, ci pentru a avea Guvernul Cîțu posibilitatea de a confisca dividendele și de a plăti împrumuturile uriașe. 

În acest timp, extinderea rețelelor de gaz pentru a folosi în țară gazul din Marea Neagră este omorâtă de birocrație, iar monopolurile de stat românești discută încheierea unor asocieri dubioase cu firme din paradisuri fiscale (nu e o opinie, e o certitudine).

Pentru țepele date firmelor și românilor de furnizorii care au denunțat unilateral contractele nu vedem nicio investigație, trebuie să acceptăm atitudinea de „asta este!” a ministrului Energiei, Virgil Popescu.

Ce se întâmplă acum pe piața energiei e dovada că România nu a scăpat de „băieții deștepți”, dimpotrivă, tunurile se dau pe spatele întregii populații, doar că acum sunt patronate de Guvernul PNL – USR.

Comunicat de presă emis de Constantin Gîza – Membru Biroul Politic Teritorial ALDE Botoşani

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

astăzi, 21:08

Deputatul liberal Eduard Mititelu a primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat, pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală. &rdqu...

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

astăzi, 19:09

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...

23 și 24 iunie: Lucrările la Nova Apaserv lasă fără apă mai multe străzi din municipiul Botoșani!

astăzi, 18:29

Pentru evitarea efectelor negative cauzate de lipsa apei, consumatorii din zonele menționate, precum și de pe străzile adiacente, sunt rugați să își asigure rezervele minime necesare pentr...