17 localități din județ s-au implicat în Campania națională „Vinerea Verde" (fotogalerie)

Membrii PSD Botoșani, dar și alți voluntari, au participat vineri la campania de ecologizare „Vinerea Verde", inițiată de Partidul Social Democrat la nivel național.

Scopul campaniei este de a promova în rândul comunităților locale responsabilitatea pentru mediu și implicarea activă în protejarea acestuia.

Cei 414 de voluntari au ecologizat 22 de zone verzi din 17 localități botoșănene, iar în urma acțiunii au rezultat aproximativ 8700 kg de gunoaie și deșeuri care au ajuns din natură la platformele de colectare amenajate de primării.

 

„Astfel de activități sunt frecvente în rândul colegilor noștri din tot județul, dar iată că ieri, într-o singură zi, ne-am mobilizat la nivel județean pentru a arăta tuturor că nu este greu să ai grijă de locul în care trăiești. Bineînțeles că mai sunt mulți pași de parcurs până când ne atingem scopul ca niciun botoșănean să nu mai arunce gunoiul la întâmplare, însă și cu astfel de activități putem contribui la creșterea gradului de conștientizare a populației în ceea ce privește protecția mediului. Le mulțumesc primarilor, parlamentarilor, președinților de organizații locale, consilierilor județeni și locali, dar și celorlalți colegi social-democrați pentru implicare", a declarat Doina Federovici, președinte PSD Botoșani și președintele Consiliului Județean.

Voluntarii au curățat parcuri, zone de agrement, dar și zone adiacente ale iazurilor, barajelor, drumurilor sau ale apelor curgătoare din municipiile Botoșani și Dorohoi, orașele Bucecea, Darabani și Ștefănești, precum și din comunele Bălușeni, Broscăuți, Cordăreni, Hilișeu-Horia, Leorda, Mileanca, Răchiți, Prăjeni, Șendriceni, Trușești, Văculești și Viișoara.










(Comunicat de presă)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Suflet cald și Energie de calitate: Fundația din Botoșani care a ajutat trei copii să se întoarcă Acasă! Și trei scrisori pentru o viață nouă! - FOTO, VIDEO

astăzi, 21:33

În ograda casei din Sarafinești este astăzi multă veselie. Suferințele trecutului par să se risipească în verdele proaspăt al verii, în mușcatele din cerdacul casei, chiar ș...

„Flori de ie în parohie!”, o sărbătoare a sufletului românesc la Biserica din Ionășeni! - FOTO

astăzi, 19:20

Cu prilejul Zilei Universale a Iei, sărbătorită anual la 24 iunie, în aceeași zi cu sărbătoarea Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul (Sânzienele), sub cerul binecuvâ...

Sărbătoare la Mănăstirea Gorovei, zeci de preoți și credincioși în jurul Icoanei Făcătoare de Minuni!

astăzi, 18:46

Un sobor de preoți, împreună cu părintele arhimandrit dr. Benedict Sauciuc - starețul Mănăstirii Neamț, părintele arhimandrit Teodosie Pleșca - staretul mănăstirii Zosin, părintele p...