Mihaela Mihai, noul prim-procuror al Parchetului de pe langa Tribunal: "Sunt om de actiune!"

Mihaela Mihai, noul prim-procuror al Parchetului de pe langa Tribunalul Botosani, va fi investita in functie pana pe data de 15 iulie, ea reusind sa ocupe aceasta functie in urma concursului organizat de Consiliul Superior al Magistraturii.

Mihaela Mihai, in varsta de 36 de ani, este procuror in cadrul Parchetului de pe langa Tribunalul Botosani din anul 2008.

In 1999 a absolvit Facultatea de Drept, din cadrul Universitatii "A.I. Cuza" din Iasi, iar in 2003 a absolvit Institutul National de Magistratura.

"In perioada 2003-2004, pana sa dau definitivatul, am fost procuror stagiar la Parchetul de pe langa Judecatoria Botosani. La definitivat am vrut sa optez pentru judecator si pentru un an am fost judecator la Judecatoria Botosani. Dar prima iubire nu se uita. Imi iubesc mult profesia, iar aici este a doua casa a mea si atunci am cerut transferul pe functia de procuror. Am motivat atunci ca imi place profesia de procuror, pentru ca sunt om de actiune si nu pot sa stau pe scaun. In 2004 am revenit la Parchetul de pe langa Judecatoria Botosani. In 2008, am promovat prin examen la Parchetul de pe langa Tribunalul Botosani pe linia investigarii infractiunilor de coruptie", a declarat Mihaela Mihai.

La concursul pentru functia de prim-procuror au mai candidat si actualul prim-procuror interimar Aurel Simion si procurorul Domnica Craciun Vartolomei.
 
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...