Doi tineri au de petrecut mai bine de doi ani și jumătate în Penitenciarul Botoșani!

Indivizii au fost condamnați la închisoare pentru infracțiuni comise la regimul rutier.

Deși autorii de infracțiuni la regimul rutier ajung greu la pușcărie, în sensul că de regulă sunt condamnați la pedepse cu suspendare, se constată totuși că săptămânal sunt suceveni încarcerați în Penitenciarul Botoșani pentru infracțiuni la regimul rutier. Iar asta se întâmplă pentru că sucevenii deja condamnați cu suspendare și cu termene de încercare impuse de judecători sunt prinși din nou în trafic, situație în care pușcăria devine inevitabilă.

 

Luni, 26 februarie, Poliția orașului Siret a primit spre executare un mandat al Judecătoriei Rădăuți prin care Mădălin S., în vârstă de 25 de ani, din comuna Șerbăuți, a fost condamnat la pedeapsa rezultantă de 2 ani și 7 luni închisoare pentru săvârșirea infracțiunilor de conducere cu permisul anulat și conducere sub influența alcoolului.

Așadar, deși condamnat cu suspendare, tânărul a fost prins din nou la volan, cu permisul anulat și băut, scrie Monitorul de Suceava.

Condamnatul a fost identificat la domiciliu și dus sub escortă în Penitenciarul Botoșani.

Tot pe 26 februarie și polițiștii de la Secția Rurală Gălănești au primit pentru a pune în executare un mandat pe numele lui Cătălin F., în vârstă de 28 de ani, din Frătăuții Noi, condamnat pentru infracțiuni repetate de conducere fără permis la 2 ani și 10 luni de închisoare.

Și în acest caz, condamnatul a fost identificat și predat fără incidente personalului din Penitenciarul Botoșani.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...