Un accident rutier soldat cu pagube materiale s-a petrecut sâmbătă, pe Aleea Viilor din municipiul BotoÈ™ani. Conducătorul auto care a provocat incidentul, a părăsit locul producerii faptei, având permisul reÈ›inut în momentul comiterii faptei.
Evenimentul a fost raportat prin apel la 112, efectuat în jurul orei 21:00. Echipajul de poliÈ›ie direcÈ›ionat la faÈ›a locului a stabilit că un tânăr de 31 de ani din municipiul BotoÈ™ani, în timp ce conducea un autoturism pe Aleea Viilor, a acroÈ™at un alt autoturism care se afla staÈ›ionat pe marginea părÈ›ii carosabile È™i apoi È™i-a continuat deplasarea.
„Acesta a fost depistat de poliÈ›iÈ™ti pe Bulevardul Mihai Eminescu, iar în urma verificărilor efectuate în bazele de date s-a stabilit faptul că acesta avea permisul reÈ›inut pentru o altă infracÈ›iune la regimul rutier”, a precizat Delia NeniÈ™cu, purtător de cuvânt al Inspectoratului de PoliÈ›ie JudeÈ›ean.
Potrivit acesteia, în cauză, s-a deschis dosar penal sub aspectul comiterii infracÈ›iunii de conducere fără permis.