Interpretul de muzică populară Anton AchiÅ£ei, din BotoÈ™ani, a venit la Suceava pentru a înregistra câteva melodii ÅŸi a încercat să se sinucidă într-o cameră de hotel.
Cunoscutul interpret de muzică populară Anton AchiÅ£ei a activat câÅ£iva ani în cadrul Ansamblului Artistic „Ciprian Porumbescu” al Consiliului JudeÅ£ean Suceava, după care s-a mutat în Bacău. La sfârÅŸitul lunii trecute a venit la Suceava pentru a înregistra câteva piese muzicale. S-a cazat la un hotel, iar, în noaptea de 29 spre 30 noiembrie s-ar fi dus în baie ÅŸi s-ar fi tăiat cu o lamă la încheietura ÅŸi în zona antebraÅ£ului mâinii stângi.
Cu toate că a sângerat destul de mult, cântăreÅ£ul a supravieÅ£uit, ba mai mult, s-a speriat ÅŸi si-a sunat un prieten căruia i-a povestit ce a făcut. Prietenul lui AchiÅ£ei a sunat la recepÅ£ia hotelului, iar angajaÅ£ii unităţii de cazare au cerut sprijin medical, scrie Adevărul.
Anton AchiÅ£ei a fost transportat la Unitatea de Primiri UrgenÅ£e din cadrul Spitalului JudeÅ£ean „Sf. Ioan cel Nou”, unde a fost diagnosticat cu „sindrom depresiv”. Surse neoficiale susÅ£in, potrivit sursei citate, că interpretul de muzică populară ar fi refuzat să accepte internarea în SecÅ£ia de Psihiatrie ÅŸi a fost internat pe o altă secÅ£ie ca să primească îngrijiri medicale. În perioada următoare, el va fi expertizat psihiatric. Anton AchiÅ£ei are 73 de ani.
