Tragedie în județ. O femeie și-a pierdut viața într-un incendiu cumplit

O femeie de 73 de ani, din satul Bobulești, orașul Ștefănești, și-a pierdut viața, joi dimineață, într-un incendiu care i-a distrus casa unde locuia cu fiul ei, anunță Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență (IJSU) din Botoșani.

Potrivit sursei citate, alarma a fost dată puțin după ora 5:00, chiar de către fiul femeii. La fața locului s-au deplasat două echipaje din cadrul Gărzii de Intervenție din Ștefănești, cu o autospecială cu apă și spumă și ambulanța SMURD, dar și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță.

 

Până la sosirea forțelor de intervenție, femeia a fost scoasă din casă de un vecin. Aceasta era în stare de inconștiență.

În timp ce echipajele medicale au început să aplice femeii manevrele de resuscitare, ceilalți pompieri au acționat pentru stingerea incendiului care a cuprins întreaga locuință. Din nefericire, cu toate eforturile depuse de cele două echipaje de prim ajutor bătrâna nu a răspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decesul.

„Cel mai probabil, incendiul a izbucnit din cauza unui aragaz lăsat în funcțiune nesupravegheat. Perdeaua s-a aprins de la flacăra aragazului. Flăcările s-au extins la obiectele combustibile din apropiere, cuprinzând, în scurt timp, toate bunurile din încăperea unde era bătrâna. Incendiul s-a propagat cu repeziciune la întreaga locuință din cauza gazului provenit de la butelia care era deschisă. Asta pentru că focul a distrus furtunul de alimentare care făcea legătura între aragaz și butelie, iar gazul emanat s-a aprins imediat și a întreținut arderea”, relatează Dorina Lupu, purtător de cuvânt al IJSU Botoșani.

Pompierii au scos din casa în flăcări două butelii, care puteau exploda în orice moment, mai precizează aceasta.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...

Amenzi de peste un milion de lei pentru mai multe primării din Botoșani! (Foto)

astăzi, 12:05

În data de 26.06.2026 comisarii de mediu din Botoșani au finalizat acțiunile de inspecție și control conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor pri...