Românii din diaspora: "Să ne adunăm în august și să dăm jos acest guvern de hoți!"

Mitingul PSD a fost intens urmărit pe rețelele de socializare și de românii aflați peste hotare, iar o postare publicată pe un grup cu români din Italia atrage în mod deosebit atenția. 

Textul, preluat și publicat de H. Gheorghe, a primit aproape o mie de like-uri până în acest moment și are sute de distribuiri.

Românul, își îndeamnă astfel conaționalii aflați la muncă, departe de țară:

„Haideți să ne adunăm în august peste un milion din Diaspora și să dăm jos acest guvern de hoți!”

„Vin și eu!” răspunde într-un prim-comentariu, Adrian.

Marius este hotărât și radical: „OK, dar să dăm jos toți parlamentarii și președinte și tot, că toți fură, nu contează nația de partid, nimeni nu a făcut nimic în ultimi 28 de ani, toți au furat!”

Livia își exprimă speranța: „Dacă cei de acasă nu au fost auziți, poate ne aud pe noi!”

Irina Elena întreabă: „Mulți vrem să ne întoarcem dar ce facem cu copiii născuți aici ce facem?” Îi răspunde Ovidiu: „Da, într-adevăr asta este o problemă și majoritatea cei care avem copii ne gândim la vitorul lor, dar să nu uităm că suntem români și dacă noi nu schimbăm ceva, nimeni nu o va face.”

Lili este de acord cu îndemnul, vine chiar și cu propuneri: „În august și noi în piață, la București, 2 zile să stăm acolo dar mai civilizați și mai curați față de cei aduși de PSD.” Tot ea, continuă: „Eu sunt sătulă să fac slugă la străini și să le plătim taxe aici, în străinătate, să le meargă lor bine. Vreau în țara mea, să prospere ea, nu să lăsăm banii la străini! Un lider ne trebuie, că și pe jos vin, sunt sătulă de străinătate!”

Andreea e realistă: „Uniți ar trebui să fim cu toții în stradă, nu pe site-uri de socializare… Acum, mai mult ca niciodată ar trebui să ieșim în stradă noi, cei plecați departe și care vrem să salvăm România noastră. Să ne amintim cu toții din a cui vină suntem plecați de lângă cei dragi! Noi, acum, să ne unim cu adevărat, dar să ne unim! Nu vorbe, fapte români!”

Viorica e neîncrezătoare: „Și ce să facem, să punem alți hoți la conducere? Că persoane cinstite în politică sunt puține…”

Elena Tania concluzionează: „Ar cam fi cazul să ne spunem și noi cuvântul, la noi e puterea nu la ei… sunt de acord cu protestul. Ne unim cu toți și doborâm hoții!”

Camelia, nu poate decât să își exprime acordul printr-o frază cât o mie de cuvinte: „România mea frumoasă… ”

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...