România secolului XXI are stăpâni și sclavi. Câteodată, stăpânii “pică”. Mărturiile ”sclavilor” din Maramureș

Șase romi din Bozânța, Maramureș, au fost prinși de procurori și vor apărea în fața justiției cu acuzația că au devenit ”stăpâni de sclavi”.

Potrivit procurorilor DIICOT Maramureș, cei șase romi din Bozânța racolau persoane de pe peroanele Stației CFR Maramureș, pe care le puneau la muncă. Anchetatorii spun că au existat și persoane care au fost răpite și ulterior puse la munci grele și chiar maltratate.

În acest dosar, Tribunalul Maramureș a dispus arestarea a șase persoane din localitatea Bozânța Mică, județul Maramureș, pe care procurorii le-au acuzat că sunt ”stăpâni de sclavi”.

 

Oamenii care erau ținuți captivi munceau și 16 ore pe zi, și de multe ori erau bătuți cu bestialitate. În plus, de mâncare primeau doar două felii de pâine pe zi.

”Aveau bici, aveau lopeți, furci, curele. Tot felul de instrumente. Am stat într-o magazie două săptămâni. Nu m-au dus la doctor, nu mi-au dat medicamente. Atâta că m-au șters de sânge și m-au spălat cu apă”, povestește bărbatul, care afirmă că a fost bătut și că a fost răpit de pe unul dintre peroanele Stației CFR Maramureș.

Bătrânul a încercat să fugă, dar ulterior a fost prins și bătut cu bestialitate de romii din familia Covaci, care acum au fost arestați.

”Când m-au bătut, m-au bătut de față cu ceilalți ca să îi înfrice să nu fugă și ei. A fost de multe ori poliția în zonă. Când veneau, eram ascunși prin grajduri, prin dulapuri, sub paturi. Dacă spui ceva, tot punem noi mâna pe tine. Te băgăm la reanimare”, a mai povestit victima.

O a doua victimă spune că a mers de bună voie la Bozânța, după ce i s-a promis suma de 200 de lei, lunar.

Din cauza bolii psihice de care suferă, omul nu înțelege valoare banilor. În prima fază, ”sclavul” s-a înțeles cu romii să aibă grijă de caii lor, cu care se lăudau peste tot. Chiar și pe youtube.

”Au trecut patru săptămâni după aia au început să mă bată. Fără să fac nimic. Am scăpat o dată, dar m-au prins. Mi-au zis că dacă mai fug mă vor bate. Au închis ușa cu cuiul ca să nu fugim. Și când mergeam la WC afară veneau după noi ca să nu mergem undeva, să nu fugim”, a spus bărbatul, potrivit citat de reporterii EVZ.ro.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...

ALERTĂ! O minoră de 15 ani și alta de 14 au dispărut din centrul în care erau instituționalizate!

astăzi, 14:12

La data de 25 iunie 2026, ora 18:00, polițiștii din casrul Poliției Municipiului Botoşani au fost sesizați cu privire la faptul că numitele Hodorogea Paraschiva Dumitrita Maria, de 15 ani, din s...

Mamele cu mulți copii din județele Iași, Botoșani și Neamț s-au reîntâlnit într-o ediție aniversară „Cu dragoste pentru mame”

astăzi, 13:35

Departamentul Pro Vita a organizat în sâmbătă dimineață, 27 iunie, la Centrul de Evenimente „Agora” din Iași, întâlnirea „Cu dragoste pentru mame”,...