"Oameni buni, învățati să circulați în giratoriu!", strigă un șofer. Cine are dreptate în fotografia postată de el? VIDEO

O postare cu peste 1200 de distribuiri în trei zile a încins rețelele de socializare! Un șofer a postat o fotografie dintr-un sens giratoriu, simulând o situație cu care, spune el, s-a confruntat de mai multe ori.

"Oameni buni, învățati să circulați în giratoriu!!! 
Mașina verde are PRIORITATE, în ultimele 4 zile, eu fiind în situația mașinii verzi, era să fiu lovit de 6 ori!
Culmea, cei în cauză tot ei se agitau!DAȚI SHARE LA ASTA ȘI INFORMAȚI PE CEILALȚI, SUNT SIGUR CĂ MULȚI NU CUNSOC ASTA ȘI E PĂCAT SĂ PRODUCĂ PAGUBE!"
, a scris Nicușor Nemes pe pagina lui de socializare.

 

Fotografia și apelul lui au devenit virale pe rețeaua de socializare, dar sunt foarte mulți șoferi care îl contrazic. Iată doar câteva dintre părerile celor care au distribuit postarea lui Nemes.

"Boss, incadreaza-te pe banda din stanga inainte sa intri in sens daca nu iesi la dreapta sau inainte si nu o sa mai fii aproape sa fii lovit de 6 ori in 4 zile... cum dau mii de romani share la asta, inclusiv eu, nu pot intelege".

"Masina verde prioritate ? Draga Nicușor Nemeș fugi repede si du permisul la poliție! Mașina verde încadrată pe B1 are voie sa foloseasca ieșirea 1 si 2 din sensul giratoriu! Șoferi de duminică!".

"Da acum mașina verde are prioritate pentru că nu schimbă banda. Legea spune că pe banda 1 se vor încadra numai mașinile care vor ieși pe prima stradă din intersecție, iar celelalte se vor încadra pe banda 2.În situația de față și tu te-ai încadrat greșit față de directia de mers dorită".

"Si ar trebui, sa zicem, 50 masini ce vin din stânga pozei sa se alinieze pe prima banda? Iar a doua banda să rămână libera mereu? In toate tarile unde sunt marcase pe asfalt prima banda e obligata sa mearga inainte sau sa iasa la prima".

"Din punctul meu de vedere, masina verde este încadrată gresit!"

"Șoseaua fiind cu 2 benzi pe sensul de mers , ai voie sa te încadrezi in sensul giratoriu de pe banda 1 doar cu condiția ca în maxim a doua ieșire a sensului sa părăsești intersecția deoarece se circula pe 2 benzi!"


Cine are dreptate? Voi cum vă încadrați în această situație? 

La final vă invităm să urmăriți filmulețul de 24 de minute, în care un subcomisar de poliție si un instructor auto explică chiar această speță:

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!

astăzi, 15:00

Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...

Propunerea ca uniformele să devină obligatorii în școli este respinsă de Consiliul Național al Elevilor! „Bullying-ul nu apare pentru că elevii au haine diferite!”

astăzi, 13:48

Consiliul Național al Elevilor reacționează în legătură cu propunerea ca uniforma școlară să devină obligatorie și transmite că „diferențele sociale nu dispar când elevii...