Depozit de lemne distrus de flăcări într-o localitate din Botoșani, proprietarul a sunat la 112!

Anexa a fost cuprinsă de flăcări, după ce tot proprietarul a dat foc resturilor vegetale din curte și a lăsat focul nesupravegheat.

Un depozit de lemne din curtea unui bărbat din Flămânzi a fost distrus de flăcări, după ce proprietarul a dat foc resturilor vegetale pe care le-a lăsat nesupravegheate. Tot el a fost cel care a solicitat ajutor la 112.

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Punctului de Lucru Flămânzi, cu o autospecială de stingere, incendiul fiind stins în limitele găsite. Intervenția a durat aproape o oră, iar salvatorii au reușit să limiteze extinderea flăcărilor la casa de locuit și anexele din gospodărie, precum și la locuințele învecinate.

 

Potrivit legislației privind protecția mediului, este interzisă arderea miriștilor, a turbăriilor, a litierei pădurii, a stufului, a tufărișurilor sau a vegetației ierboase.

Atragem atenția asupra faptului că folosirea focului deschis pentru igienizarea terenurilor, arderea gunoaielor, a deșeurilor și a altor materiale combustibile pot avea consecințe grave, atât asupra mediului înconjurător, cât și asupra proprietății sau chiar vieții oamenilor.

În astfel de cazuri, flăcările se pot întinde cu repeziciune pe o suprafață mare, iar în condiții de vânt, incendiile de vegetație uscată sau de deșeuri menajere pot devenin și mai periculoase dacă se manifestă aproape de locuințe, de rețele de electricitate sau de locuri cu pericol de explozie.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Autoritățile botoșănene în alertă în contextul codurilor galbene de caniculă, CJSU convocat de prefect! (Foto)

astăzi, 18:03

În contextul atenționărilor meteorologice de tip cod galben de caniculă, valabile pentru județul Botoșani astăzi și mâine, toate instituțiile cu atribuții în gestionarea sit...

Beatrice a dispărut de acasă, sunați la 112 dacă o vedeți!

astăzi, 17:20

Astăzi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați cu privre la faptul că DRAGU BEATRICE-MARIA, de 16 ani, a părăsit în mod voluntar dom...

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...