Când îți faci dreptate singur: doi bărbaţi sunt cercetaţi pentru săvârşirea a cinci infracţiuni după un conflict pe un fond de vânătoare de la Botoșani!

Poliţiştii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase Botoşani,  efectuează cercetări faţă de doi bărbaţi de 26 şi 31 de ani, din judeţul Suceava sub aspectul comiterii infracţiunilor de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor.

Aceștia mai sunt acuzați de ameninţare, lovire sau alte violenţe, distrugere şi violare de domiciliu.

Ieri, cei doi suceveni, se aflau pe fondul de vânătoare din localitatea Cristeşti. La un moment au observat pe drumul comunal DC 51, un autovehicul de teren, în care se aflau trei bărbaţi cu vârstele cuprinse între 34 şi 42 de ani şi trei câini ogari.

 

Cum sucevenii au crezut că aceştia au comis acte de braconaj, au pornit pe urmele botoșănenilor.

Cei doi bărbaţi au plecat în urmărirea autovehiculului respectiv până în curtea locuinţei unuia dintre ocupanţii acestuia, de pe raza comunei Curteşti. Având asupra lor arma de vânătoare, sucevenii i-au agresat pe doi dintre botoșăneni şi i-au ameninţat cu acte de violenţă, apoi au distrus luneta autovehiculului.

“În cauză se continuă cercetările pentru stabilirea împrejurărilor în care s-au produs evenimentele, urmând ca în funcţie de rezultatul acestora să se propună soluţie procedurală. Totodată, s-a procedat la ridicarea armei de vânătoare şi muniţia aferentă de către poliţiştii din cadrul S.A.E.S.P. Botoşani”, au explicat polițiștii de la Botoșani.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...