Beat criță, un botoșănean a plecat cu mașina la Iași!

Un botoșănean a fost prins beat criță la volan pe DN 24C. Când a fost oprit de către polițiști și testat, i s-a găsit o alcoolemie 1.40 mg/l alcool pur în aerul expirat.

La data de 7 iulie, polițiștii din cadrul Secției 3 Rurală Popricani au oprit pentru control un autoturism, care se deplasa pe DN 24C, pe raza localității Cârniceni, județul Iași.

Întrucât șoferul, un bărbat, de 42 de ani, din municipiul Botoșani, emana halenă alcoolică, acesta a fost testat alcoolscopic, rezultând o alcoolemie de 1.40 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Bărbatul a fost condus la o unitate medicală în vederea prelevării de probe biologice.

”În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice sau a altor substanțe”, au precizat reprezentanții Poliției Iași.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Au început lucrările de reabilitare a Sanatoriului de Neuropsihiatrie din Podriga! (Foto)

Saturday, 13 June 2026

Pe 11.06.2026, la sediul 𝐒𝐚𝐧𝐚𝐭𝐨𝐫𝐢𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐝𝐞 𝐍𝐞𝐮𝐫𝐨𝐩𝐬𝐢𝐡𝐢𝐚𝐭𝐫𝐢𝐞 𝐏𝐨𝐝𝐫𝐢𝐠𝐚, județul Botoșani, a avut...

Botoșăneancă transportată la spital, după ce s-a răsturnat cu mașina în șanț! (Foto)

Saturday, 13 June 2026

O femeie, în vârstă de 67 de ani, a ajuns la spital după ce s-a răsturnat cu mașina pe un drum din localitatea Copălău. Evenimentul s-a produs în această după-amiază. La ...

Cu ce alcoolemie a fost prins un botoșănean la volan, a fost condus la spital!

Saturday, 13 June 2026

La data de 12 iunie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani au oprit pentru control, în municipiul Botoșani, un autoturism, condus de către un tânăr, de 36 de ani...

-->