Bărbat băgat în spital de o depășire imprudentă

Un grav accident rutier a avut loc, marți, la ieșirea din municipiul Dorohoi, în localitatea Dealu Mare. Un autoturism s-a răsturnat pe cupolă, după ce conducătorul auto a depășit două mașini.

Evenimentul s-a petrecut în jurul orei 12:00. Potrivit anchetatorilor, un șofer în vârstă de 42 de ani, în timp ce conducea autoturismul pe DN 29 B, pe direcția de deplasare Dorohoi-Botoșani, s-a angajat în depășirea a două autoturisme, iar la revenirea pe banda sa, a pierdut controlul asupra direcției de mers, împrejurare în care a intrat în coliziune cu un cap de pod, apoi s-a răsturnat pe cupolă.

 

În urma impactului, bărbatul a fost grav rănit. În urma unui apel la 112, la fața locului au fost direcționate un echipaj de pompieri din cadrul Detașamentului din Dorohoi, un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță și unul de poliție rutieră.

Potrivit reprezentanților Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență, pompierii au intervenit pentru înlăturarea pericolului de incendiu.

Șoferul nu a putut fi testat în vederea stabilirii alcoolemiei, conform purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ), fiind preluat de cadrele medicale de pe ambulanță și transportat spre Spitalul Municipal din Dorohoi, pentru îngirjiri de urgență.

„În cauză, s-a deschis dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, urmând ca, în funcție de rezultatele cercetărilor, să se propună o soluție procedurală”, a declarat Delia Nenișcu, reprezentanta IPJ Botoșani.

(Roxana)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...