O persoană a ajuns la spital în urma unui accident rutier produs la ieÈ™irea din municipiul BotoÈ™ani spre RăchiÈ›i, în urmă cu puÈ›in timp. În eveniment a fost implicat un singur autoturism.
La caz au ajuns, în cel mai scurt timp, pompierii din cadrul DetaÈ™amentului BotoÈ™ani, cu o autospecială de stingere dotată cu modul de descarcerare È™i o ambulanță aparÈ›inând Serviciului JudeÈ›ean de Ambulanță BotoÈ™ani.
Salvatorii au constatat că nu erau persoane încarcerate. Conducătorul auto, un bărbat de 55 de ani, a avut nevoie de ajutor medical. Acesta a fost preluat de echipajul SAJ È™i transportat la spital pentru îngrijiri de specialitate.
Pompierii au acționat pentru asigurarea măsurilor de prevenire a incendiilor.
Pentru a preveni astfel de evenimente, ISU Botoșani recomandă conducătorilor auto să manifeste prudență la volan și să respecte regulile de circulație, pentru siguranța proprie și a celorlalți participanți la trafic.
InformaÈ›ii despre modul de comportare în cazul producerii unor situaÈ›ii de urgență pot fi obÈ›inute prin accesarea platformei naÈ›ionale de pregătire în situaÈ›ii de urgență https://fiipregatit.ro.
