Un tren format din 12 vagoane tip cisternă, încărcate cu benzină s-a oprit în staÈ›ia AlbeÈ™ti, judeÈ›ul MureÈ™, iar una dintre ele are scurgeri de carburant din cauză că lipsea un robinet la una dintre conducte, informează Inspectoratul pentru SituaÈ›ii de Urgență. Autoritățile au decis evacuarea preventivă a persoanelor aflate pe o rază de 200 de metri în jurul gării È™i în total È™apte persoane au fost evacuate din cinci locuinÈ›e. Traficul rutier pe DN13 este oprit È™i va fi reluat sâmbătă dimineaÈ›a. CirculaÈ›ia este deviată pe străzi adiacente.
„Zona a fost balizată È™i va fi realizat un dispozitiv de protecÈ›ie cu spumă. Preventiv, se va proceda la evacuarea locuinÈ›elor din zona de risc, perimetrul de siguranță fiind stabilit pe o raza de 200 de metri”, a transmis IGSU.
Trei persoane au fost evacuate din trei locuinÈ›e, fiind transportate la primăria din localitate, cu ajutorul unui microbuz al ISU MureÈ™. Alte patru persoane au părăsit două locuinÈ›e aflate în apropierea gării ÅŸi au plecat la rude. precizează Digi24.ro
Sursa citată spune că intervin, în acest moment, mai multe echipaje ale ISU MureÈ™ cu trei autospeciale de stingere, autospeciala pentru transport roboÈ›i, o ambulanță SMURD, o autospecială CBRN, dar È™i forÈ›e de la IPJ È™i IJJ MureÈ™.
De asemenea, dispozitivul de intervenÈ›ie va fi suplimentat cu câte o autospecială pentru stingere cu apă È™i spumă, aparÈ›inând ISU Sibiu, respectiv ISU BraÈ™ov. Traficul rutier a fost È™i el oprit pe DN 13, pe raza localității AlbeÈ™ti, judeÈ›ul MureÈ™, fiind deviată circulaÈ›ia pe străzi adiacente, întrucât a fost creat un perimetru pentru a permite intervenÈ›ia de oprire a scurgerii de benzină, semnalate la vagonul unui tren de marfă, care circula pe Magistrala CF 300, informează Centrul Infotrafic din IGPR. Urmează să fie analizată posibilitatea transvazării combustibilului în alt vagon, traficul feroviar fiind întrerupt prin scoaterea liniei de sub tensiune.
Este estimată reluarea circulaÈ›iei feroviare È™i rutiere abia sâmbătă dimineață.
