Profesori de la o școală din județ, la perfecționare în Turcia în domeniul incluziunii și egalității de șanse (Foto)

În perioada 20 - 24 mai 2024,  profesori de la Școala Gimnazială Nr.2 Tudor Vladmirescu -  Albești au participat la prima mobilitate din cadrul proiectului de parteneriat strategic KA210- „Diferiți, dar egali!” – „Different but equals!” – 2023-2-RO01-KA210-SCH-000177472, proiect finanțat în cadrul Programului Erasmus +, Acțiunea Cheie 2 - Parteneriate pentru cooperare pe domeniul Educație școlară.

Proiectul este coordonat de Școala Gimnazială Nr. 2 „Tudor Vladmirescu” Albești

La mobilitatea care a avut loc în Canakkale -Turcia au luat parte 12 profesori din cele 4 școli participante la proiect. (România, Bulgaria, Macedonia de Nord și Turcia)

Scopul proiectului este de a promova incluziunea, egalitatea de șanse și de a elimina discriminarea din mediul școlar, de a preveni abandonul școlar timpuriu și eșecul școlar.  Mobilitatea s-a desfășurat de-a lungul a cinci zile, având loc diverse workshop-uri, activități în concordanță cu tema proiectului: incluziune, diversitate și multiculturalitate, cât și vizite în locuri culturale și istorice (orașul Assos și cetatea Troia).

 

Cadrele didactice participante și-au dezvoltat noi competențe pentru promovarea incluziunii, egalității de șanse, și-au îmbunătățit competențele lingvistice, au realizat schimburi de cunoștințe și experiențe în predare prin folosirea creativității, au aflat care este sistemul de învățământ din Turcia, Bulgaria și Macedonia de Nord.

Activitatea desfășurată în cadrul proiectului a fost o oportunitate pentru cadrele didactice participante de a se perfecționa personal și profesional, dar și o experiență de neuitat datorită ospitalității și prieteniei cu care au fost primiți și tratați de către partenerii din Canakkale pe toată perioada șederii  în Turcia.

"Această comunicare reflectă numai punctul de vedere al autorului. Agenția Națională și Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru conținutul sau modul în care vor fi utilizate informațiile din această comunicare", a precizat prof. Mihaela Chitic, director al Școlii Gimnaziale Nr. 2 „Tudor Vladmirescu” Albești.









 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Botoșăneanca dată dispărută în Italia, găsită după zile de îngrijorare! „Eu sunt bine, dar soțul meu…”

astăzi, 18:18

Botoșăneanca plecată la muncă în Italia, care fusese dată dispărută după ce familia nu a mai reușit să o contacteze, a transmis că este bine și că situația a pornit de la o ne&icir...

Doi pompieri din Botoșani, recompensați cu diplome de apreciere de ministrul Afacerilor Interne pentru intervenții salvatoare în timpul liber!

astăzi, 18:00

Plutonierul Daniel Manole și sergentul major Ruben Corneliu Anănuță, subofițeri în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani, ...

”Mândri de tine, Cosmina!” O tânără din Botoșani, șefă de promoție la Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră din Oradea! - FOTO

astăzi, 17:14

Vineri, 26 iulie 2026, o nouă promoție de agenți ai Poliției de Frontieră Române a făcut pasul spre începutul unei cariere dedicate onoarei, responsabilității și serviciului &icir...