Preotul Partenie Apostoaie, către părinții elevilor care încep astăzi Evaluarea Națională: ”Să nu creăm presiuni false asupra copiilor noștri!”

Peste 3000 de absolvenți de clasa a VIII-a, din județul Botoșani, susțin astăzi, 22 iunie, prima probă la Evaluarea Națională.

În cadrul predicii de la finalul Sfintei Liturghii de duminică, preotul Partenie Apostoaie, de la Biserica Vovidenia din municipiul Botoșani, a adresat un îndemn către cei care se pregătesc de examene, însă părintele nu s-a adresat doar copiilor, ci și părinților, bunicilor și, nu în ultimul rând, profesorilor:

“Iatǎ cǎ suntem în fața unor examene, dragi copii, dragi părinți și profesori și bunici.

 

Nu aș vorbi către tineri, către copii. Aș vorbi către părinți. Să nu creăm presiuni false asupra copiilor noștri. Să nu creăm aceste presiuni. Trebuie să îi responsabilizăm, dar nu trebuie să cerem de la ei niște rezultate în niște cataloage, pe niște liste de examene, dacă nu cerem în primul rând o formare interioară a lor: o minte curățită de păcate, un cuget liber, o bunătate a inimii, o formare pentru viață.

Să nu ne limităm și să ne bucurăm doar de niște note de nouă și de zece. Să ne bucurăm atunci când în fața noastră copilul este bun, este credincios, este evlavios, are sentimente, are empatie, este cu adevărat om pentru lumea aceasta.

Să investim mai mult în inimile lor decât în examene. Vor urma zile fierbinți din toate punctele de vedere, dar să avem grijă, pentru că ei trebuie să fie oameni pentru lumea aceasta și pentru lumea lui Dumnezeu.

Dacă ar fi să am un sfat către ei… cu toții vrem ca ei să aibă performanțe foarte bune, nu? Ei bine, adevăratele performanțe cer multă osteneală, multă muncă.

A început vacanța. E foarte bine, dar pentru ca rezultatele, peste ani și ani, să fie cu adevărat bune, copiii nu trebuie să se limiteze doar la șase-șapte luni pe an de învățat. Trebuie un program permanent.

De aceea bibliotecile trebuie vizitate și să fie deschise. Să nu fie tânăr care, chiar și în vacanță, să nu citească zilnic, măcar două-trei ore, ceea ce nu reușește să citească în timpul anului școlar, pentru că rezultatele se construiesc zi de zi, cu perseverență și consecvență.

Noi, ca părinți, avem menirea să îi formăm. Să ne rugăm lui Dumnezeu pentru ei, ca Duhul Sfânt să le dea minte, înțelepciune și limpezire.

Atunci când în mintea omului intră prea mult gândul pentru lumea aceasta, intră răutatea, intră și stresul, intră și frica, intră și depresia, dar când în mintea și în inima copilului intră gândul cel frumos, dragostea tatălui și a mamei, intră credința și sentimentul credinței, atunci copilul se dezvoltă sănătos și armonios, va reuși și la examene și va fi un om destoinic, bun cetățean și, mai presus de toate, un bun creștin”.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Uniforma școlară ar putea deveni obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit!

astăzi, 08:36

Un proiect de lege depus la Senat propune ca uniforma școlară să devină obligatorie în învățământul preuniversitar de stat din România, schimbând reglementarea act...

Începe Evaluarea Națională: 45 de centre de examen în județul Botoșani, pentru 3095 de elevi!

astăzi, 07:57

Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a începe luni, 22 iunie 2026, cu proba scrisă la limba și literatura română, în cele 45 de centre de examen. La nivelu...

Eduard Mititelu, în echipa lui Adrian Veștea: ”A fost o decizie grea!”

astăzi, 07:35

Este vorba despre funcția de ministru delegat pentru transformare digitală. ”A fost o decizie grea pe care am luat-o, având în inimă prioritățile județului Botoșani și pro...