Notele la Sport ar putea fi eliminate pentru a nu fi discriminati elevii supraponderali

Zeci de parlamentari PSD au depus un proiect pentru modificarea Legii nr 1/2011 a Educatiei Nationale, astfel incat sa fie eliminate notele de la orele de Sport pe motiv ca, spun ei, in acest fel sunt discriminati elevii supraponderali. Acestia propun sa se treaca la un sistem de notare cu ajutorul calificativelor: "foarte bine", "bine", "suficient" si "insuficient".

"S-a constatat ca evaluarea scolara este influentata de o serie de factori perturbatori, care denatureaza aprecierea reala a copiilor/elevilor, ceea ce are consecinte negative atat asupra personalitatii profesorului, cat si asupra personalitatii elevilor", se arata in expunerea de motive.

 

In document se precizeaza ca elevii defavorizati, cat si cei favorizati sunt influentati negativ in evolutia lor, primii considerand ca orice eforturi ar depune nu vor lua o nota buna, iar cei din urma considerand ca indiferent de cum presteaza vor avea nota buna.

Parlamentarii mentioneaza ca exista institutii de invatamant unde s-a renuntat la sistemul traditional de notare si au inlocuit cu acordarea calificativelor si, sustin ei, sistemul este considerat "mai stimulativ si totodata echitabil".

Acestia mai spun ca "notele nu sunt acordate pe baza unor criterii, ci in stransa legatura cu experienta fiecarui cadru didactic, putandu-se deduce ca notele nu au o baza stiintifica bine conturata. De asemenea, sistemul cifric realizeaza o discriminare destul de fina, invatamantul primar nefiind atat de deschis spre aceasta discriminare, accentul trebuind a fi pus in principal pe spiritul de echipa, de cooperare si egalitate, decat pe cel de competitie".

Parlamentarii considera ca noul sistem l-ar ajuta pe profesor sa evite erorile in evaluare si copilului i-ar oferi o motivatie pozitiva.

"Copiii obezi sau supraponderali sunt adesea limitati de conditia fizica in a indeplini anumite sarcini grele si in timpi cat mai scurti, astfel de situatii conduc la renuntarea de catre un numar foarte mare de elevi la orele de educatie fizica si sport, prin scutire medicala", se mai arata in expunerea de motive.

ziare.com

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

„Ștefan Luchian – 110 ani de nemurire prin artă” la Muzeul „Ștefan Luchian” din Ștefănești!

astăzi, 08:23

Duminică, 28 iunie 2026, Muzeul „Ștefan Luchian” din Ștefănești organizează un eveniment comemorativ dedicat împlinirii a 110 ani de la moartea marelui pictor român Ștef...

Marius Croitoru a spus ce trebuie să facă FC Botoșani în sezonul viitor: ”Nu ne grăbim, vrem plus valoare!”

astăzi, 08:03

FC Botoșani pregătește noul sezon cu obiective mai îndrăznețe decât în stagiunea precedentă. Antrenorul consideră că unul dintre marile avantaje ale formației este faptul...

Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii”

astăzi, 07:28

Echipa de cercetători din cadrul Stațiunii de Cercetare-Dezvoltare pentru Creșterea Ovinelor și Caprine “Popăuți” din județul Botoșani a reușit să obțină omologarea a două noi...