Ne mândrim cu ei: Tânărul din Botoșani care se pregătește pentru o strălucită carieră militară

A fost admis primul la Academia Navală! Și-a dorit să ajungă cât mai sus și prin multă muncă a reușit să își vadă visul cu ochii, iar din toamnă va păși cu hotărâre spre noi orizonturi.

Absolvent al Colegiului Național Militar din Cîmpulung Moldovenesc, botoșăneanul a fost admis primul la Academia Navală ”Mircea cel Bătrân” din Constanța.

Născut în Păltiniș, județul Botoșani, Andrei Gabriel Romanescu va continua studiile la Facultatea de Inginerie Marină, specializarea Electromecanică, din cadrul Academiei Navale ”Mircea cel Bătrân” Constanța, unde a fost admis primul.

Într-o declarație postată pe pagina de Facebook a colegiului sucevean, Andrei spune că prorectorul academiei l-a determinat să opteze pentru instituția din Constanța.

 

„Încă din clasa a IX-a mă gîndeam unde îmi este locul după ce voi absolvi liceul militar. Am avut mai tot timpul sentimente contradictorii în legătură cu academia la care îmi voi continua pregătirea în cariera de militar. Dar în clasa a XII-a, după prezentarea făcută de domnul colonel conf. univ. dr. Cătălin Popa, prorector al Academiei Navale, am luat hotărârea că specializarea Electromecanică este cea mai potrivită pentru mine. Mulțumesc tuturor pentru sprijinul și încrederea acordate”, a mărturisit Andrei Romanescu.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

Sunday, 28 June 2026

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

Sunday, 28 June 2026

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

Sunday, 28 June 2026

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...