Ministrul Educației le-a cerut profesorilor să își amintească de “vocație și tact pedagogic” zilele acestea, când majoritatea elevilor trec prin perioada de teze

Ministrul Educației le-a transmis profesorilor să își amintească de “vocație și tact pedagogic” zilele acestea, când majoritatea elevilor trec prin perioada de teze și teste de la finalul celui mai scurt semestru școlar. “Sunt convinsă că veți realiza evaluări prietenoase, pe care copiii să le înțeleagă și să le întâmpine cu seriozitate și confort”, a scris Monica Anisie, pe pagina sa de Facebook.

“După cum bine știți, anul școlar 2019-2020 are o altă structură față de anii anteriori. Semestrul I este de doar 15 săptămâni, cu toții fiind puși în situația de a ne replanifica activitățile, astfel încât să asigurăm un bun proces de predare-învățare-evaluare”, își începe ministrul apelul către cadrele didactice.

 

Mesajul integral al Ministrului Educației, Monica Anisie, publicat pe pagina sa de Facebook:

“Dragi colegi profesori,

După cum bine știți, anul școlar 2019-2020 are o altă structură față de anii anteriori. Semestrul I este de doar 15 săptămâni, cu toții fiind puși în situația de a ne replanifica activitățile, astfel încât să asigurăm un bun proces de predare-învățare-evaluare.

Astfel, aflându-ne în perioada susținerii tezelor, consecventă principiului pe care l-am expus în nenumărate rânduri, acela de a pune în centrul atenției ELEVUL, vă rog, să ne amintim cu toții că:

… emoțiile sunt parte din viața școlii și copiii învață aici să le gestioneze;

… tranzițiile (clasa a V-a, clasa a IX-a) reprezintă o etapă importantă în viața fiecărui copil, ce necesită un sprijin la începutul şcolarităţii, pentru a le putea îmbunătăţi şansele de reuşită;

… și, nu în ultimul rând, că la începutul de drum al formării noastre, am învățat că profesorul este definit de două trăsături fundamentale: vocație și tact pedagogic, puse în slujba elevilor.

Pentru toate acestea, dragi colegi, sunt convinsă că veți realiza evaluări prietenoase, pe care copiii să le înțeleagă și să le întâmpine cu seriozitate și confort.

Vă mulțumesc și vă asigur de întreaga mea considerație pentru întreaga dăruire.

Profesor Monica Cristina ANISIE

MINISTRU”

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Joi: Cod Galben de caniculă la Botoșani, VEZI recomandările ISU!

astăzi, 14:40

Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a emis un Cod Galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și discomfort termic accentuat, valabil pentru județul Botoș...

Cum a devenit Doina Federovici ”personajul misterios” de la Cotroceni: ”I-am întrebat și pe colegii mei!”

astăzi, 14:09

În legătură cu criza politică din ultimele luni și cu picarea Guvernului Veștea în Parlamentul României, luni seara, Elena Cristian, care este prezentată drept ”analist D...

Condamnat la Botoșani la peste 23 de ani de pușcărie: Unul dintre cei mai cunoscuți tâlhari din zona Moldovei vrea să scape de pedeapsă!

astăzi, 13:47

Bărbatul și-a petrecut o mare parte a vieții în spatele gratiilor și, cel mai probabil, nu va ieși prea curând. Asta chiar dacă a formulat numeroase contestații la executare, î...