Elevii români au urcat pe podiumul mondial la Campionatul de Robotică FIRST Championship 2025!

În plin weekend de Paşte, echipele româneşti au scris istorie la Houston, SUA, în cea mai prestigioasă competiţie de robotică pentru liceeni.

România a urcat pe podium la Campionatul Mondial de Robotică FIRST 2025. Mai multe echipe de liceeni români au obţinut rezultate remarcabile la competiţia desfăşurată în Houston, SUA, în perioada 16–19 aprilie, a anunțat Ministerul Educației.

„România, pe podiumul mondial la Campionatul de Robotică FIRST Championship 2025! În perioada 16–19 aprilie 2025, în plin weekend de Paşte, echipele româneşti au scris istorie la Houston, SUA, în cea mai prestigioasă competiţie de robotică pentru liceeni – FIRST Championship”, arată Ministerul Educaţiei, într-o postare pe Facebook.

 


Potrivit Ministerului Educației, tinerii români s-au remarcat prin performanțe impresionante:

- CSH Timișoara și Eastern Foxes Ploiești au format o alianță de excepție, care a obținut locul 3 la nivel mondial;

-TehnoZ Pitești și Alphatronic Cluj-Napoca au dominat divizia lor, clasându-se pe locurile 1 și 2, și au stabilit un record mondial de scor într-un meci oficial;

- Heart of RoBots Buzău a terminat pe locul 6 în divizie și a fost desemnat Căpitan de Alianță.

„4 echipe româneşti au câştigat locul 1 pentru un premiu de divizie, iar CSH Timişoara a mai obţinut şi locul 2 pentru un alt premiu. Au participat 256 de echipe din peste 30 de ţări, dar toate echipele din România s-au clasat în TOP 10 în diviziile lor şi au venit acasă cu premii! 

Felicitări elevilor, mentorilor şi organizaţiei Naţie prin Educaţie, care din 2016 dezvoltă acest program naţional în liceele din România, inclus în calendarele competiţionale aprobate de Ministerul Educaţiei şi Cercetării”, adaugă reprezentanţii ministerului.



 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...