Elevii români au urcat pe podiumul mondial la Campionatul de Robotică FIRST Championship 2025!

În plin weekend de Paşte, echipele româneşti au scris istorie la Houston, SUA, în cea mai prestigioasă competiţie de robotică pentru liceeni.

România a urcat pe podium la Campionatul Mondial de Robotică FIRST 2025. Mai multe echipe de liceeni români au obţinut rezultate remarcabile la competiţia desfăşurată în Houston, SUA, în perioada 16–19 aprilie, a anunțat Ministerul Educației.

„România, pe podiumul mondial la Campionatul de Robotică FIRST Championship 2025! În perioada 16–19 aprilie 2025, în plin weekend de Paşte, echipele româneşti au scris istorie la Houston, SUA, în cea mai prestigioasă competiţie de robotică pentru liceeni – FIRST Championship”, arată Ministerul Educaţiei, într-o postare pe Facebook.

 


Potrivit Ministerului Educației, tinerii români s-au remarcat prin performanțe impresionante:

- CSH Timișoara și Eastern Foxes Ploiești au format o alianță de excepție, care a obținut locul 3 la nivel mondial;

-TehnoZ Pitești și Alphatronic Cluj-Napoca au dominat divizia lor, clasându-se pe locurile 1 și 2, și au stabilit un record mondial de scor într-un meci oficial;

- Heart of RoBots Buzău a terminat pe locul 6 în divizie și a fost desemnat Căpitan de Alianță.

„4 echipe româneşti au câştigat locul 1 pentru un premiu de divizie, iar CSH Timişoara a mai obţinut şi locul 2 pentru un alt premiu. Au participat 256 de echipe din peste 30 de ţări, dar toate echipele din România s-au clasat în TOP 10 în diviziile lor şi au venit acasă cu premii! 

Felicitări elevilor, mentorilor şi organizaţiei Naţie prin Educaţie, care din 2016 dezvoltă acest program naţional în liceele din România, inclus în calendarele competiţionale aprobate de Ministerul Educaţiei şi Cercetării”, adaugă reprezentanţii ministerului.



 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Botoșăneanca dată dispărută în Italia, găsită după zile de îngrijorare! „Eu sunt bine, dar soțul meu…”

astăzi, 18:18

Botoșăneanca plecată la muncă în Italia, care fusese dată dispărută după ce familia nu a mai reușit să o contacteze, a transmis că este bine și că situația a pornit de la o ne&icir...

Doi pompieri din Botoșani, recompensați cu diplome de apreciere de ministrul Afacerilor Interne pentru intervenții salvatoare în timpul liber!

astăzi, 18:00

Plutonierul Daniel Manole și sergentul major Ruben Corneliu Anănuță, subofițeri în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani, ...

”Mândri de tine, Cosmina!” O tânără din Botoșani, șefă de promoție la Școala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră din Oradea! - FOTO

astăzi, 17:14

Vineri, 26 iulie 2026, o nouă promoție de agenți ai Poliției de Frontieră Române a făcut pasul spre începutul unei cariere dedicate onoarei, responsabilității și serviciului &icir...