Elevii botoșăneni s-au întors cu premii speciale de la Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane de la Iași!

Etapa națională a Olimpiadei de Științe Socio-Umane, desfășurată la Iași, în perioada 6 – 9 aprilie 2026, a adus din nou județul nostru în lumina reflectoarelor. Delegația botoșăneană, formată din tineri pasionați de mecanismele societății, etică și gândire critică, s-a întors acasă cu rezultate frumoase, demonstrând că studiul disciplinelor umaniste a rămas viu și necesar.

Județul Botoșani a fost reprezentat de următorii elevi:

 

-Educație socială – Daicu Alesia Adriana, clasa a VII-a și Achiroaie Andreea Diana, clasa a VIII-a, de la  Școala Gimnazială „Tiberiu Crudu” Tudora, prof. îndrumător Colescu Anca;

-Logică, Argumentare și Comunicare – Gavril Ștefania, clasa a X-a, de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Botoșani, prof. îndrumător Botezatu Loredana;

-Psihologie – Andrei Eva-Maria, clasa a X-a, de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Botoșani, prof. îndrumător Popescu Marilena;

Filosofie – Antonescu Tudor, clasa a XII-a, de la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi, prof. îndrumător Ignat Luminița.

Concurând de la egal la egal cu cele mai prestigioase școli din țară, elevii botoșăneni, însoțiți de doamna prof. Tuduruță Adriana de la Liceul Tehnologic Coțușca, au obținut distincții importante, după cum urmează:

Eleva Gavril Ștefania, de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Botoșani și elevul Antonescu Tudor de la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi s-au întors cu mențiuni. 

Pentru cei doi elevi, rezultatele deosebite nu sunt o noutate. Anul trecut au făcut parte din lotul care a participat la etapa națională și s-au întors cu rezultate la fel de frumoase. Elevul Antonescu Tudor a luat mențiune, iar eleva Gavril Ștefania a primit un premiu special.

„Ne mândrim cu acești tineri care au ales să exploreze complexitatea condiției umane și a structurilor sociale. Prin rezultatele lor, ei au dovedit că sunt nu doar buni olimpici, ci și cetățeni implicați, capabili să reprezinte cu onoare valorile comunității noastre pe marea scenă a educației românești.

Felicitări tuturor participanților, profesorilor îndrumători, profesorului însoțitor și părinților care îi susțin în drumul spre performanță!”, a declarat Bogdan Gheorghe SURUCIUC, inspector școlar general.


 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Noaptea de Sânziene, ce tradiții și superstiții au românii

Tuesday, 23 June 2026

Legendele spun că sânzienele sunt niște fete foarte frumoase, care trăiesc prin păduri sau pe câmpii. Ele se prind în horă și „dau puteri” deosebite florilor și bu...

Secretul unei rutine de styling fără stres

Tuesday, 23 June 2026

În noul sezon estival, atenția se mută spre soluții care protejează firul, se încălzesc repede și lasă părul vizibil mai neted. De aceea, tot mai multe persoane compară opțiunile...

Conducerea PNL a intrat în ședință: Se decide soarta ”trădătorilor”, cu deputatul botoșănean pe listă!

Tuesday, 23 June 2026

Partidul Național Liberal are marți seară o ședință de Birou Politic Național, în care va începe demersurile pentru excluderea liberalilor care l-au susținut pe Adrian Veștea pent...