Elevii botoșăneni s-au întors cu premii speciale de la Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane de la Iași!

Etapa națională a Olimpiadei de Științe Socio-Umane, desfășurată la Iași, în perioada 6 – 9 aprilie 2026, a adus din nou județul nostru în lumina reflectoarelor. Delegația botoșăneană, formată din tineri pasionați de mecanismele societății, etică și gândire critică, s-a întors acasă cu rezultate frumoase, demonstrând că studiul disciplinelor umaniste a rămas viu și necesar.

Județul Botoșani a fost reprezentat de următorii elevi:

 

-Educație socială – Daicu Alesia Adriana, clasa a VII-a și Achiroaie Andreea Diana, clasa a VIII-a, de la  Școala Gimnazială „Tiberiu Crudu” Tudora, prof. îndrumător Colescu Anca;

-Logică, Argumentare și Comunicare – Gavril Ștefania, clasa a X-a, de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Botoșani, prof. îndrumător Botezatu Loredana;

-Psihologie – Andrei Eva-Maria, clasa a X-a, de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Botoșani, prof. îndrumător Popescu Marilena;

Filosofie – Antonescu Tudor, clasa a XII-a, de la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi, prof. îndrumător Ignat Luminița.

Concurând de la egal la egal cu cele mai prestigioase școli din țară, elevii botoșăneni, însoțiți de doamna prof. Tuduruță Adriana de la Liceul Tehnologic Coțușca, au obținut distincții importante, după cum urmează:

Eleva Gavril Ștefania, de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Botoșani și elevul Antonescu Tudor de la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi s-au întors cu mențiuni. 

Pentru cei doi elevi, rezultatele deosebite nu sunt o noutate. Anul trecut au făcut parte din lotul care a participat la etapa națională și s-au întors cu rezultate la fel de frumoase. Elevul Antonescu Tudor a luat mențiune, iar eleva Gavril Ștefania a primit un premiu special.

„Ne mândrim cu acești tineri care au ales să exploreze complexitatea condiției umane și a structurilor sociale. Prin rezultatele lor, ei au dovedit că sunt nu doar buni olimpici, ci și cetățeni implicați, capabili să reprezinte cu onoare valorile comunității noastre pe marea scenă a educației românești.

Felicitări tuturor participanților, profesorilor îndrumători, profesorului însoțitor și părinților care îi susțin în drumul spre performanță!”, a declarat Bogdan Gheorghe SURUCIUC, inspector școlar general.


 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Povestea impresionantă a botoșăneanului Petru Gherasim, șef de promoție la Facultatea de Litere și Științe ale Comunicării de la USV: „Nu am mers niciodată cu jumătăți de măsură”

astăzi, 10:04

Avangardist, cu o gândire originală și o sensibilitate intelectuală care îmbină rigoarea academică cu spiritul creativ, Petru Gherasim este șeful de promoție al Facultății de Lite...

Trei polițiști de frontieră din Botoșani au lăsat uniforma și au alergat la Maratonul Nordului!

astăzi, 09:27

În weekend, trei polițiști de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Botoșani au lăsat uniforma pentru câteva ore și au îmbrăcat echipamentul d...

Pepenii falși de Dăbuleni invadează piețele, sesizări (și) din Botoșani: Fermieri filmați în timp ce cumpărau marfa din supermarket!

astăzi, 08:47

Primarul din Călărași, județul Dolj, o localitate din care pleacă primii pepeni verzi autohtoni către piață, atrage atenția că va verifica certificatele și atestatele de producător, la ses...

-->