Elev din Botoșani, AUR la Olimpiada Națională de Matematică de la Drobeta-Turnu-Severin!

În perioada 30 martie - 3 aprilie 2026, s-a desfășurat Olimpiada Națională de Matematică, la Alba Iulia, pentru elevii de liceu, iar la Drobeta-Turnu-Severin, pentru elevii de gimnaziu.

Așa cum v-am informat în această dimineață, două eleve de liceu din județul Botoșani s-au remarcat la Etapa Națională a Olimpiadei de Matematică:



Murariu Daria, clasa a X-a, Colegiul Național „Mihai Eminescu“ Botoșani, pregătită de domnul prof. Tiron Liviu, locul 10, Mențiune MEC și medalie SSMR argint; eleva participă la baraj pentru lotul olimpic național.

 

Marișcu Ioana, clasa a IX-a, Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi, pregătită de doamna prof. Stegaru Viorica – locul 13, Mențiune MEC și medalie SSMR argint; eleva participă la baraj pentru lotul olimpic național;

Însă și la gimnaziu elevii din Botoșani au obținut rezultate remarcabile:



Andronachi Tudor-Ciprian, cl. a V-a, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Botoșani, pregătit de domnul prof. Poroșniuc Daniel-Dumitru – Mențiune MEC și Medalie SSMR de aur;

 Lozneanu Clara Maria, cl. a VIII-a, Școala Gimnazială „Spiru Haret” Dorohoi, pregătită de doamna prof. Apetria Gabriela – Mențiune de onoare MEC.

Elevii botoșăneni au fost însoțiți la Drobeta-Turnu Severin de prof. Poroșniuc Daniel-Dumitru, iar la Alba Iulia de prof. Daniel Lupu.

De menționat, de asemenea, că din Comisiile Centrale ale olimpiadei au făcut parte și doi profesori botoșăneni: la gimnaziu, prof. Daniel Șalabină, de la Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi, iar la liceu, Sebastian Mihalache, profesor la Colegiul Național „A. T. Laurian și inspector școlar pentru disciplina matematică.

„Suntem extrem de mândri de performanțele excepționale ale lotului județului Botoșani la Olimpiada Națională de Matematică. Rezultatele obținute reflectă nu doar talentul și pasiunea elevilor noștri pentru această disciplină, ci și efortul susținut al profesorilor care i-au pregătit. Apreciez sincer munca și sacrificiile depuse pentru atingerea acestui nivel de excelență. Felicitări!”, a declarat Bogdan Gheorghe Suruciuc, inspector școlar general.

Lotul județului Botoșani a fost format din următorii elevi: Andronachi Tudor-Ciprian, cl. a V-a, Baltă Ianis, cl. a VI-a, Şuhania Bogdan Gabriel, cl. a VII-a, Țibichi Mihai Alexandru, cl. a VIII-a, Butnaru Matei, cl. a X-a, Murariu Daria, cl. a XI-a și Agavriloaei Marta, cl. a XII-a, de la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Botoșani, Lozneanu Clara Maria, cl. a VIII-a, Școala Gimnazială „Spiru Haret” Dorohoi și Marişcu Ioana-Amelia, cl. a IX-a, Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi.



 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

astăzi, 20:00

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

astăzi, 19:25

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...

VINERI! Trafic restricționat în municipiul Botoșani de Ziua Drapelului Național!

astăzi, 18:47

În ziua de vineri, 26 iunie, între orele 10:00 - 11:00, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu efective de poliție, pompieri și poliție locală, va asigura...