Echipa de robotică de la Colegiul Național „Grigore Ghica” Dorohoi s-a clasat pe podium la un concurs în Râmnicu Vâlcea

În perioada 27 - 29 ianuarie 2023, „Dragonfly”, echipa de robotică a Colegiului Național „Grigore Ghica” din Dorohoi a participat pentru prima dată la un demo FIRST Tech Challenge, organizat de echipa „Bionic Royals” de la Colegiul Național „Mircea Cel Batrân” din Râmnicu Vâlcea, scrie dorohoinews.ro.

La acest demo au participat doar patru membri din noul format al echipei:

- Modrean Vasile Ioan – mecanic/driver, clasa a XI-a A, profil matematică-informatică;

 

- Mirăuță Alexandru Vasile – driver, clasa a XI-a A, profil matematică-informatică;

- Moșneguțu Rareș Constantin – programator, clasa a XI-a B, profil științe ale naturii;

- Rotărescu Emil – programator/team leader, clasa a XI-a A, profil matematică-informatică.

„Suntem mândri să spunem că, după nouă meciuri jucate, ne-am calificat în finală și am obținut locul al II-lea ca și alianța câștigătoare, împreună cu echipa BroBots Team. De asemenea, am făcut schimb de experiență și am legat noi prietenii cu celelalte echipe participante. Mulțumim organizatorilor pentru aceasta oportunitate, profesorilor îndrumători, dar și sponsorilor pentru susținere și implicare, lucruri care au contribuit la obținerea acestui rezultat. Ne continuăm drumul cu entuziasm și suntem nerăbdători să participăm la evenimente viitoare pentru a proba talentul în acest domeniu captivant al roboticii”, a declarat Emil Rotărescu, team leader al echipei de robotică.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...