VIDEO, FOTO - În premieră, România livrează peste 4.000 de ovine în Algeria cu avioane cargo!

Primul transport aerian cargo cu ovine românești a ajuns în siguranță din România în Algeria, în numai două ore și jumătate. Alte trei transporturi sunt programate în perioada următoare.

Algeria a decis ca întreg necesarul pentru anul 2026, inclusiv pentru sărbătoarea Eid el-Adha, să fie asigurat exclusiv din România. Calitatea excelentă a cărnii de ovine din România strânge și mai mult colaborarea puternică dintre cele două state

 

„Folosirea de zboruri cargo pentru a importa ovine din România plasează calitatea cărnii românești într-un segment super-premium. Subliniez și apreciez progresul crucial în termeni de eficiență logistică și siguranță pentru animale care însoțesc acest tip de transport. Ovinele ajung la destinație în doar două ore și jumătate, spre deosebire de un transport maritim care poate dura până la 8 zile. Cu alte cuvinte, avem o confirmare clară a încrederii pe care am câștigat-o într-o piață nouă pe care am deschis-o anul trecut. Calitatea și siguranța sanitar-veterinară definesc această colaborare”, a declarat a declarat președintele ANSVSA, dr. Alexandru Bociu.

Primul export de ovine către Algeria a avut loc anul trecut, după un proces riguros de confirmare a procedurilor sanitar-veterinare care confirmă calitatea și siguranța cărnii de ovine crescute aici, în România.

În ultimele 30 de zile, peste 600.000 de ovine au fost exportate către Algeria, toate transportate în condiții riguroase de siguranță, la bordul mai multor nave special autorizate.

Implicarea constantă a ANSVSA în acest proces garantează respectarea celor mai înalte standarde privind sănătatea și bunăstarea animalelor, contribuind totodată la continuitatea unei colaborări comerciale de succes pentru România.

ANSVSA explică de ce exportăm ovine din România:

-Pentru că în România nu consumăm foarte multă carne de oaie. Consumul mediu se plasează la aproximativ 2,3 kg/locuitor/an. Prin urmare avem o supraproducție constantă. (știați că Grecia are un consum de carne ne oaie de 30kg/locuitor/an?)

-Pentru că oile crescute în România produc carne foarte apreciată în piețe tradițional consumatoarea de carne de oaie.

-Exportăm oi în viu pentru că avem încă o capacitate redusă de abatorizare în raport cu cererea de pe piețele externe.




 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Zilele „Ștefan Luchian” la prima ediție, cu expoziții și Sesiunea Națională de Comunicări Științifice!

astăzi, 19:25

Comunitatea artistică și științifică din Botoșani celebrează moștenirea marelui pictor născut la Ștefănești prin inaugurarea primei ediții a manifestărilor culturale grupate sub genericu...

Fetiță de 12 ani în stop cardio-respirator, după ce a fost lovită de mașina condusă de un botoșănean!

astăzi, 18:39

Un grav accident de circulație a fost anunțat astăzi în Mureșenii Bârgăului. Un autoturism a lovit un copil de 12 ani. Victima a fost găsită în stop cardio-respirator. Acci...

Copilul de 14 ani, scos din apă de pompieri, nu a putut fi salvat. Medicii au declarat decesul!

astăzi, 18:19

În ciuda eforturilor susținute depuse de echipajele medicale, nu s-a mai putut face nimic pentru copil, fiind declarat decesul acestuia. Reamintim faptul că, pompierii au fost solicitați s...

-->